Duben 2014

Projekt na Den Země 2014

5. dubna 2014 v 14:04 | správce
22.4. je v České Republice Mezinárodní Den Země. Tohle jistě každoročně zaregistruje téměř každá základní, střední a snad i vysoká škola. vymýšlí se program pro každou třídu, různě užitečné. Někteří se jdou vzdělávat do muzea nebo do ZOO, jiní jdou na procházky do lesa či na nějakou farmu, kde je čekají různé hry. A někteří dělají něco opravdu užitečného - například jdou sbírat odpad do lesa, sázet stromky apod. Den Země můžeme oslavit a trávit nejen ve školách, ale i my sami doma, v práci...

Nebuďte lhostejní a pomozte nám v ochraně naší matky Země. I vám to pomůže ve vašem osobním životě! :)


Je smutnou pravdou, že 99% lidí vlastnící domácnost s přívodem vody na její šetření kašle. A je krutou pravdou, že s tímto přístupem budou mít vnuci, možná už i děti nás patnáctiletých studentů opravdu velké, velké problémy, a to naší vinou... Pomozte nám to změnit, aspoň na Den Země. A co z toho budete mít vy osobně? Možná je to trochu ostré takhle narovinu, ale faktem je to, že speciálně vám to dost ušetří kapsu.

Víte vůbec, kolik vody a elektřiny vyplýtváte už jen pouhým přehlížením jejího šetření? Kolik z vás si při ohřívání vody v rychlovarné konvici odměří vodu přesně na hrneček, abyste tak ušetřili elektřinu? A kolik z vás vyleje nezávadnou, ale již převařenou vodu do odtoku ve dřezu? Tomu se říká plýtvání první třídy. Je pochopitelné, že v dnešní zhýčkané době si už málokdo odepře plnou vanu horké vody jen ve prospěch planety (tedy krom správného Higurashi). Zmiňovat se o tom, že při mytí a nakládání do vany je tím největším plýtváním drahocenné tekutiny, by bylo asi zbytečné.

Přesto však existují způsoby, jak bez velké námahy ušetřit vodu. Ušetří to naši planetu a sníží vaše účty za vodu. 1000 litrů vody stojí v dnešní době nějakých 70 Kč. To není moc. Přesto je voda tím, co se od začátku století zdražilo nejvíc. Důvod je prostý - vody ubývá. Ať chceme nebo ne. A voda bude zdražovat i nadále, a čím více se s ní bude plýtvat, tím rychleji budou její zásoby klesat a její cena bude stoupat. A to ještě není ten největší problém - vědci už nespočetněkrát varovali před tím, že během tohoto století se zásoby pitné vody všude na světě vyčerpají. Ale jak už to tak bývá, génia živý člověk neposlechne a mrtvý se s ním nebaví. Chcete, aby se vaše děti a vaši vnuci prali ve válkách o vodu a umírali žízní na ulicích? To už zvažte sami....

Co mám dělat v rámci projektu?

Cílem projektu jsou dvě věci - za prvé, změřit, kolik vody byste ušetřili bez plýtvání za den, za dva, za týden... a za druhé, dodržovat toto šetření, aspoň určitou dobu.

Jak měřit množství vyplýtvané vody?

Nejčastějším plýtváním bývají tyto případy:
- neodměřené množství vody v rychlovarné konvici a její následné vylití do umyvadla
- puštěný kohoutek při mytí nádobí a mytí zubů
- mytí se ve vaně místo sprchování
- zbytečně dlouhý pobyt ve sprše či zbytečně moc napuštěná vana


Způsob č. 1 - rychlovarná konvice

Připravte si prázdnou nádobu nebo lahev. Nemusí na ní být odměrka množství vody.

Když si naléváte vodu na čaj nebo kávu do konvice a neodměřujete, ten zbytek, co vám tam zůstane, nevylejte do umyvadla, ale do připravené nádoby.

Na konci dne si pomocí odměrného válce zjistěte, kolik vody máte v této nádobě. Měření můžete provádět třeba celý týden a údaje si zapisovat každý večer. Tak zjistíte, kolik vody jste nastřádali za sedm dní, za deset za čtrnáct...

Nastřádanou vodu nevylévejte, použijte ji např. na zalití květin, na vaření, na mytí nádobí, přecejen jde o vodu pitnou, nezávadnou.

Dejme tomu, že jste denně ušetřili 2 litry vody pouze tím, že jste si odměřovali vodu na vaření v rychlovarné konvici. Z tohoto množství by se napilo cca 10-12 lidí.


Způsob č. 2 - vana nebo sprcha?

Je asi stále dokola opakovanou poznámkou, že rychlé osprchování je mnohem úspornější než koupání se ve vaně (pokud samozřejmě nejste ve sprše 30 minut pod proudem tekoucí vody). Jste ten typ, co se radši každý večer koupe? Pojďme si změřit, kolik vody ušetříte sprchováním!

Budete potřebovat dva lihové fixy. Pokud si ale nemůžete na vanu dělat znaménka fixou, potřebujete metr či delší pravítko a zápisník s tužkou.

Jeden večer se normálně vykoupejte, jak jste zvyklí. Až si vanu plně napustíte, udělejte si fixou jedné barvy značku tam, kam sahá hladina vody. Pokud nemůžete dělat značky, změřte si pravítkem nebo metrem vzdálenost od hladiny vody po výšku vany a údaj si zapište.

Druhý večer se ve vaně rychle osprchujte, avšak nechte odtok zavřený, aby se voda udržovala ve vaně. Po osprchování si opět udělejte značku hladiny, jinak barevnou fixou nebo opět proveďte měření a údaj zapište.

O kolik nižší je hladina vody po osprchování než hladina vody po koupeli? Kolik je to litrů (vzhledem k velikosti vany a rozdílu hladiny v centimetrech)? Dvacet? Třicet?


Pokud budete dodržovat sprchování a odměřování vody, jen díky těmto detailům můžete ušetřit celé hektolitry vody během dvou týdnů. Kolik je to za jeden měsíc? Za dva? Za tři? Za půl roku? Za rok?
Už jen těmito drobnými změnami v rituálu každodenního života můžete ušetřit peníze i naši planetu! Za několik let můžete ušetřit tisíce korun a statisíce litrů vody.