Bojujme proti odpadu i v létě!

24. července 2014 v 9:15 | správce |  Znečištění a recyklace
Je už prakticky polovina léta, minimálně tedy letních prázdnin pro studenty a učitele. Mnozí z nás, na různých místech české země, na různých místech mimo vlast, v různá období a podmínky počasí žijí v městech a vesnicích, ale také v otevřené krajině přírody, někteří za okny domů a chat nebo za plachtami stanů pozorují déšť, jiní pamatují své nanejvýš šťastné a teplé dny. Někteří lidé žijí letní nocí na společenských akcích, jiní se staví čelem polednímu počasí a dávají se odpočinout v dlouhých letních večerech.
Ale ať už bereme léto s romantikou, s prací a sebepřekonáním či s relaxací a nevšedním žitím, jedno stále zůstává stejné a nikdy se nezmění….

….. stále za sebou zanecháváme odpad. Velký či malý, drobný či nukleárních rozměrů, obal od žvýkaček či rovnou celý vrak auta, v nostalgii a kráse léta velmi často zapomínáme chovat se v každém prostředí ohleduplně. Odpady se hromadí na černých skládkách, ve volné přírodě, dokonce i v národních parcích, v jezerech, potocích a řekách, na vesnicích, v ulicích velkých i malých měst, v městských parcích a na dětských hřištích. I když se to většině lidí zdá jako malý problém, představuje to hrozbu nejen pro životní prostředí, ale pro vše živé, co zde roste a dýchá - čili i pro nás, pro lidi.

Přitom vyvarovat se tomuto problému je snadné, mnohem snadnější, než se tvrdí. Posbírat po táboření v lese či u vody všechny papírky a naházet je do sáčku na odpadky, který se vyhodí v nejbližším kontejneru, a plastové lahve, kartony či skleněné lahve vyhodit až o ten kontejner vedle, co má jinou barvu, to se učí už Malé děti. A je velice smutné sledovat, jak dospělí, rozumní lidé nejsou schopni tuto základní věc vykonat. Je nepravděpodobné, že by to bylo z důvodu barvosleposti nebo špatné pohyblivosti rukou, něco uložit tam, kam to patří a nijak jinak….

Ať už přes léto pracujeme či máme dva měsíce prázdnin, nic nám nebrání dbát o své prostředí a prostředí svých blízkých. Šetřit vodou a energiemi, chodit pěšky či jezdit víc MHD, třídit odpad a když už tedy někde táboříme, trávíme dovolenou, tak po sobě snad můžeme uklidit….

Nejde přeci jen o hygienu a čistotu prostředí, ale i o určitou etiketu, morální chování a společenský návyk. Člověk by se měl snažit žít co nejlépe a dělat co nejsprávnější rozhodnutí, řídit se danými pravidly a tím, co je správné a co se musí, nebo by se aspoň mělo dělat….
I když nejsme nijak zapálení ochránci přírody, musíme respektovat, že ačkoliv jsme H.S.Sapiens a dokážeme velké věci, tento svět výhradně nám nepatří a jsme povinni respektovat jeho potřeby a podílet se na jeho ochraně a zachování nejen dalším druhům a formám života, ale také našim vlastním budoucím generacím.

Pojďme pomoci přírodě v boji s lidskými odpady!


Avšak ti pilnější, cílevědomější ochránci přírody, a všechny "Cikády", mají přes léto velice dobrou příležitost jít ještě o pár kroků dopředu - léto jeho slunečné, teplé dny jsou jako stvořené nejen pro pobyt v přírodě, ale také pro její úklid a pro sbírání odpadu. Zejména v lesích se rychle hromadí odpady mnohdy velkého formátu - kusy plechu, igelitu, plastů, velké kartónové krabice, nebo dokonce vyhozené televizory, počítače či automobily. Všech těchto odpadů je třeba přírodu co nejrychleji zbavit.

Má to své výhody i pro "uklízeče" - za papír, plech apod. se dá získat odměna ve sběrných dvorech a výkupech surovin. A často jste až zaskočeni, co všechno v přírodě najdete za věci….

Nejlepší období pro úklid přírody jsou právě suché, teplé dny, kdy nemusíte sbírat mokré a zablácené kusy odpadků, nebo je hledat pod závějemi sněhu či listí. V září se všichni žáci, studenti a učitelé vrací zpět ke všedním povinnostem a na pomoc životnímu prostředí už nezbývá čas ani nervy, nehledě na to, že na podzim počasí dostává velmi rázný spád.

Blíží se přelom července a srpna. Pojďte všichni ochránci přírody spojit naše síly a udělat pro náš domov další krok k dobrému!!!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama