O přikrmování ptáků

28. listopadu 2014 v 19:11 | správce |  Zvířata
Z druhů ptactva u nás žijících se část na zimu uchýlí k odletu do teplých oblastí blíž k rovníku. Mnohé zde však zůstávají. Dokonce některé z dnes již stálých druhů patřily před lety ke stěhovavým.

Obzvláště během tuhých zim ptáci uvítají pomoc ze strany lidí ve formě přikrmování, a to ve všech oblastech naší země.

Kdy krmit?

Začít s krmením můžeme již začátkem listopadu. V horských oblastech se v tuto dobu již objevuje sníh, v nížinách mohou klesat teploty. Nezáleží na výšce sněhové pokrývky, která zamezí ptákům hledat potravu na zemi, ptáci přicházejí o její zdroje už s klesající teplotou, kdy již není možné konzumovat hmyz a ptáci potřebují zásoby tuku, aby se ochránili před zimou. I v nížinách se listopadové teploty zpravidla pohybují už dost nízko. Krmit můžeme až do konce března, kdy se teploty zpravidla pohybují o něco výš a ptáci mohou hledat potravu na zemi.

Jak krmit?

Způsobů krmení existuje řada druhů, mnoho a mnoho typů obyčejných i velice originálních krmítek z různých materiálů, určené pro různé druhy ptáků. Nejoblíbenější jsou budky pro drobné ptactvo, tuková krmítka či lojové koule nebo ručně dělaná krmítka z PET lahví. Hrabavé polní ptáky (bažanty, koroptve, křepelky…) lze krmit v tzv. zásypech na zemi nebo v mysliveckých krmelcích.

Čím krmit a nekrmit?

Potrava pro ptáky by měla být kvalitní a nezkažená. Je možné koupit přímo směsi určené ke krmení ptáků. Ze semen lze použít slunečnici, obiloviny, konopí, mák, lněné semínko, proso, řepku, z domácností to můžou být drcená jádra vlašských a lískových ořechů nebo ovesné vločky. Pohostit můžeme i strouhanou mrkví či jablky.
V přírodě můžeme pro ptáky sami nasbírat jeřabiny, semena bodláků, plody rakytníku, hlohu, bezu černého, břečťanu, svídy. Pro zásyp je ideální odpad z mlátiček na obilí, tzv. zadina, která krom obilovin obsahuje i semena plevelů.

Rozhodně nesmíme dopustit, aby se z krmítka stal způsob, jak se zbavit kuchyňského odpadu. Nevhodné krmivo může ptákům způsobit vážné zdravotní a zažívací potíže a vést až k jejich úhynu.
Rozhodně nesmíme krmit přepáleným lojem, slaným, kořeněným či uzeným krmivem, těstovinami a pěvce nekrmíme ani pečivem.

Co mají nejraději?

Dravci - na místech, kde se draví ptáci vyskytují, lze krmit syrovým čerstvým masem, vnitřnostmi. Důležité je dbát na hygienické a veterinární předpisy.

Vodní ptactvo - Labutě, kachny, lysky, racky apod. lze krmit suchým pečivem. Nesmí být však slané či kořeněné. Celozrnné pečivo dá ptákům víc než pečivo bílé. Krmíme-li na břehu, pečivo musí být měkké, aby nezpůsobilo zranění jícnu. Házíme-li pečivo do vody, mělo by být sušené a tvrdé - ve vodě změkne, ale nerozmočí se. V obou případech musí být nadrobeno na malé kousky.

Koroptve - ideální je zásyp a přikrmování zadinou.

Strakapoudi - nejraději konzumují lůj nebo tukovou směs.

Pěnkavy, zvonci, strnadi, dlaskové, vrabci a kosi -semena plevelů a obilovin. Tyto druhy často navštěvují zásyp.

Sýkory (koňadra, modřinka, babka, uhelníček, parukářka), brhlík, šoupálek - olejnatá semena, lůj, tuková směs.

Kosi a kvíčaly - plody nejrůznějších bobulovin, jablka.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Dokrmujete v zimě ptáky?

Ano 83.3% (25)
Ne 16.7% (5)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama