Projekt Čištění Říčanského potoka

3. listopadu 2014 v 12:15 | správce |  Naše akce
Začal podzim. Opravdový podzim, neboť zde v Polabí se ochlazuje pomalu. Listí ze stromů už téměř slezlo, plody opadaly, tráva už také začíná být unavená. Je tedy zcela normální, že nával větví a mrtvých těl listů zanáší koryto potoků. Za normálních podmínek si příroda poradí sama a biologický odpad někde zanechá.

Před pár lety se u meandrů Říčanského potoka prohnala vichřice. Spousta stromů dodnes zůstala bezvládně ležet nejen v blízkosti potoka, ale i v jeho korytě, čímž zabraňuje přirozenému toku vody. Minulý podzim se koryto potoka vylilo a stezka vedoucí okolo něj z Uhříněvsi do Kolovrat byla zatopena a změnila se v široký tok, tak samo k polím se řítil nový proud vody, který ničil vegetaci v jeho okolí.

Stejně jako minulý rok, tak i letos, když studené deště a odpad ze stromů komplikují situaci u meandrů Říčanky, se Cikády pouští do jeho úklidu, do pročištění koryta potoka a zabránění dalšímu vylévání.
První čištění tohoto úseku potoka proběhlo ve středu 29.10.2014, kdy byly zkontrolovány a upraveny čtyři komplikované úseky přirozeného koryta potoka. Odklizeno bylo nahromaděné tlející listí, větve a místy i popadané kmeny stromů, které před pár lety ztrhla vichřice.

Vzhledem k počasí a výšky hladiny potoka nebylo možno odstranit určité blokády (větší padlé kmeny stromů apod.), takže pravděpodobně bude potok za čas zanesen znovu. Čištění v tomto úseku tak proběhne ještě několikrát do konce roku, za příznivého počasí a s použitím jiných prostředků.

Do čištění Říčanského potoka se zapojuje také soukromá organizace Hokori Darake No Konchu (HDNK Prašný Hmyz) http://prasnyhmyz.blog.cz/ , která se zaměřuje zvláště na městský úsek okolo Mlýnského Rybníka (Říčany), ale bývá aktivní i v úseku Vodice-Kolovraty.

Říčanský Potok, též Říčanka, je jedním z větších Pražských toků v povodí Dolní Vltavy. Protéká velice pěknou krajinou Říčan a okolo několika přírodních památek, např. Oborou v Uhříněvsi. Pramení uprostřed obce Tehov a po 21,4 km se vlévá do Rokytky a poté do Vltavy. Jeho průtok je úzký, ale při srážkách hladina okamžitě stoupá. Potok byl zasažen prudkými povodněmi v letech 2002 a 2013, což značně změnilo jeho okolí a část krajiny poničilo. Potok je výjimečný a cenný rovněž svým přirozeným korytem, tzv. Meandry, které lze vidět v Praze např. na Botiči.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama