Tukové krmítko z květináče

29. listopadu 2014 v 12:30 | správce |  Návody, rady, tipy
Pro výrobu tukového krmítka z květináče budeme potřebovat:

- keramický neznečištěný, nejlépe nelakovaný květináč
- tuk (rostlinný ztužený tuk nebo sádlo)
- krmnou směs (zrní, nasekané ořechy, slunečnice, směs pro krmení ptáků…)
- korkový špunt od vína
- provázek
- vařečku
- dosti velký hrnec

Připravíme si keramický květináč a korkový špunt. Otvor v květináči je třeba utěsnit, jelikož by tekutý obsah směsi vytekl dříve, než by ztuhnul. Korkovou zátku do květináče zatlačíme či opatrně zatlučeme, tak, aby nevypadla a udržela těžký naplněný květináč. Za její hlavičku pak lze uvázat provázek na zavěšení krmítka.


Jako tuk můžeme použít rostlinný ztužený tuk na pečení. Lze použít i sádlo - to je sice živočišného původu, avšak problémy s ním nebudou mít hmyzožraví ptáci, např. Sýkory.


Použít můžeme rozmanité druhy zrní - slunečnice, proso, obiloviny, konopí, mák, řepka, lněné semínko, také různé plody z přírody - jeřabiny, plody bezu černého, hlohu, rakytníku, břečťanu či svídy, semínka bodláků. Z domova lze použít jádra vlašských či lískových ořechů nebo ovesné vločky. Z těchto druhů krmiva si můžeme namíchat svoji vlastní směs nebo použít koupenou směs zrní určenou pro ptáky.
Směs na obrázku je domácí, obsahuje slunečnici, vlašské ořechy, sušené jeřabiny a hrubé ovesné vločky.


1) Napřed si v hrnci rozehřejeme dostatečné množství tuku. Malé kousky se rozehřejí rychleji než celá kostka, míchání celý proces ještě urychlí a zabrání připalování. Tuk se nesmí připalovat, na jeho rozpuštění stačí i nižší teplota.2) Když se tuk rozpustí na řídkou žlutavou kapalinu, postupně do směsi přidáme připravené zrní a mícháme. Směs se již nemusí vařit, můžeme vypnout sporák. Zrní by mělo s tukem tvořit hustou směs, měla by se však dát z hrnce nalévat do květináčů.


3) Květináče si postavíme někam, kde budou pevně stát a bude se do nich dát dobře a bez obav nalévat horká mastná směs. K tomu může posloužit například dřez. Poté do nich opatrně nalijeme připravenou směs. Ideální je dolít květináče až po okraje. Zrní zarovnáme vařečkou a necháme chladnout. Tuk chladne pomalu, proto můžeme květináče postavit ven (je-li venku chladno) nebo pokud již nejsou příliš horké uložit do lednice.4) Když je krmítko ztuhlé a stabilní, na korkovou zátku připevníme provázek a můžeme krmítko pověsit. Krmítko věšíme na stinné místo, aby se tuk nerozpouštěl.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Dokrmujete v zimě ptáky?

Ano 82.8% (24)
Ne 17.2% (5)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama