Únor 2015

Bez fosfátu proti sinicím

22. února 2015 v 20:41 | správce |  Rostliny a ekosystémy
Zřejmě nikdo z nás nemá nijak rád mytí nádobí. Nejjednodušším a nejúspornějším řešením je myčka na nádobí. I když se to může zdát zvláštní, oproti ručnímu mytí šetří myčka asi 60% vody spotřebované na jednu várku nádobí.

Je tu však jedna nebezpečná věc, kterou mytí nádobí, ať už ručně či v myčce, představuje. Sinice - jsou malé zelené bakterie schopné fotosyntézy, které můžeme často spatřit jako tzv. "vodní květ" na hladině čistících nádrží, jezírek, nečištěných bazénů apod. Tyto organismy představují vážné komplikace v ekosystému, neboť jsou mrazuvzdorné a nejdou nijak zničit, voda, kterou napadnou, je nepoživatelné pro všechny ostatní organismy a tudíž dochází k vytváření "Vodních pouští", kde je voda jedem pro vše živé. Sinice spotřebují i kyslík ve vodě a ryby a jiné vodní organismy se udusí a uhynou, navíc vodní květ zabraňuje slunečním paprskům prosvítit vodu a vodní rostliny tak nemohou pod vodou přežít.

Je jeden způsob, jak se sinicím bránit - sinicím se daří ve vodách s vysokým obsahem živin, a to zejména fosforu. Používáním přípravků bez fosfátů tak chráníme drahocenné zdroje vody, které i nás samotné chrání před smrtí žízní.

A které přípravky to jsou? Zde je pár typů:

Přípravky bez fosfátů

Denkmit nature (Dm grogerie)
počet tablet: 30 ks
cena balení: 109 kč
cena 1 tablety: 3,60 kč

Claro vše v 1 (Tesco)
počet tablet: 30
cena balení: 179,90 kč
cena 1 tablety: 6 kč

W5 All in 1 (Lidl)
počet tablet: 40 ks
cena balení: 109 kč
cena 1 tablety: 2,73 kč

Přípravky s 30% fosfátu

Jar Platinum All in 1 (Albert)
počet tablet: 20 ks
cena balení: 186 kč
cena 1 tablety: 9,30 kč

Finisch Quantum (Tesco)
počet tablet: 60 ks
cena balení: 489,90 kč
cena 1 tablety: 8,17 kč

Somat Gold (Billa)
počet tablet: 24 ks
cena balení: 149,90 kč
cena 1 tablety: 6,25 kč

Bezfosfátové přípravky mají i další výhodu - jsou podstatně levnější než přípravky obsahující fosfáty. Pro srovnání se podívejte na zeleně zvýrazněná čísla, která znamenají cenu 1 kapsle - může jít o rozdíl až cca 7 korun na 1 kapsli, což může být i 210-280 korun na 1 celé balení.

Bezfosfátové přípravky tak nešetří pouze naše životní prostředí a vodní zdroje, ale také naši kapsu. Vyzkoušejte je doma i vy a zachraňte naši drahocennou životodárnou vodu!