Den Vody 2015

18. března 2015 v 17:43 | správce |  Voda a energie
Mezinárodní Den vody připadá na 22.března, i když o tomto dni ví nepříliš mnoho lidí, mnohem známější je Mezinárodní Den země 22.dubna. V kalendářích se tento den objevuje od roku 1993. Spojené národy tento den navrhly v roce 1992. Důvodem byla skutečnost, že na celém světě trpí více než miliarda lidí (cca každý 6-7) nedostatkem pitné vody a nemají k ní přístup. Tyto problémy jsou úzce spojeny s čistotou a ochranou světových vod a jejím šetřením.

Za tyto problémy však z největší části můžou běžní lidé současného světa. To my jsme největší spotřebitelé vody, u nás končí veškeré její používání. Na 1 kilogram hovězího masa se sice spotřebuje 15 000 litrů vody, než se dostane k nám domů, ale nespotřebovávala by se voda na hovězí maso, kdybychom ho nekonzumovali my - průměrní lidé. Kdo odebírá vodu z našich řek a přehrad - poslanecká sněmovna to opravdu není. Jsme to my. Pro koho se staví potrubí a vodovody? Zas jen pro nás - pro normální lidi. U nás končí veškerá spotřeba vody a jenom MY ji můžeme pozitivně či negativně ovlivnit.

Sladké vody není na světě neomezené množství. A stále jí ubývá. Spotřebováváme totiž vodu mnohem rychleji než je příroda schopna doplnit. Voda z kanalizací se čistí a propouští do přírody, ale v mnoha případech na to není dost pročištěna a dochází ke kontaminaci půdy a spousta vody je znehodnocena sinicemi, kterým se ve vodě s chemikáliemi dobře daří. Takováto voda není pitná pro žádné zvíře a jde-li o vodní nádrž, spotřebují všechen kyslík ve vodě, takže zahubí všechny živé organismy ve vodě - od korýšů přes ryby až po rostliny. A značné procento vody je vypouštěno do moří a oceánů, které se plní vodou, zatímco na pevnině po celém světě se akorát rozšiřují pouště. A na svědomí to z největší části má společnost obyčejných občanů vyspělejších států

Jak můžeme pomoci?

Šetřením

- Preferujte krátkou sprchu místo každodenních koupelí, těm se obecně vyhněte.

- Odměřujte si vodu do rychlovazné konvice a zbytek převařené vody ROZHODNĚ NEVYLÉVEJTE (krom toho převařená voda je zdravotně zcela nezávadná a může se převařit znovu).

- Máte-li více nádobí k umytí, používejte myčku. To samé platí i pro prádlo.

Udržováním čistoty

- Volte přípravky na mytí nádobí se sníženým obsahem fosfátu - jsou nejen levnější, ale také nepodporují tvorbu sinic. (Seznam prostředků v článku "Bez fosfátu proti sinicím")

- Nemyjte automobil v blízkosti vodních zdrojů a použitou vodu do nich rozhodně nevypouštějte.


Za situaci ve světě můžeme z největší části my. Koneckonců, i naši vládu jsme si zvolili sami a těžko říct, jestli jsme my loutkami politiků nebo naopak oni našimi. Žijeme ve světě, kde vládce nemá absolutní moc a za všechno včetně vládců si společnost může sama. Nezáleží na tom, jestli ideologie dnešní společnosti jsou reálné nebo ne. protože TENTO SVĚT je SKUTEČNÝ, a taky NAŠE VODA je SKUTEČNÁ. Nemůžeme jen sedět a čekat, že nám někdo z výšky pomůže, musíme si pomoci sami!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama