Plasty vs. Životní prostředí

7. března 2015 v 20:48 | správce |  Znečištění a recyklace
Plasty a umelé hmoty znamenaly pro lidstvo veliký zlom. Názory na tyto látky se liší, skutečně mají spoustu kladů i záporů. Jde o věc schopnou nahradit některé přírodní zdroje, jejichž využívání značně ubližuje přírodě živé i neživé, ale stejně tak jejich výroba a likvidace obnáší spoustu problémů pro životní prostředí. Pros nížení těchto problémů je zcela zásadní a nezbytná recyklace a třídění plastů.

Klady plastů

Plasty mohou nahradit spoustu materiálů z přírody, jejichž získávání přírodu ohrožuje. Jsou hmotnostně lehčí a cenově dostupnější.

Dřevo a kovy - Těžba těchto materiálů má na životní prostředí katastrofické následky - rozvrácené geologické vrstvy, těžbou zjizvené kopce, holá krajina a nedosattek kyslíku v autosféře... Krom toho jsou dřevo i kovy hmotnostně těžké a např. hračky pro děti či některé sportovní vybavení (př. skládací meč pro bojová umění) ze dřeva a kovu jsou podstatně těžší než stejné předměty vyrobené z plastu. A v případě kovů, plasty tak rychle neměnéí teplotu povrchu, což se v letním a zimním období projeví např. na zábradlí nebo klikách u dveří.

Živočišné materiály - Tato věc dráždí ochránce zvířat a přírody odjakživa. Kožešina, kůže, slonovina, kosti, kopyta, rohy, krunýře... to je častá kořist pytláků, a nejen jich. Nejvíc se v naší zemi týká tento problém kožešinových výrobků (oblečení) a módních doplňků z jiných amteriálů (např. slonoviny). je jasným faktem, že v současnosti už není kožešina v oblečení otázkou zateplení či základního materiálu pro výrobu oděvu, jako tomu bylo v pravěku a středověku). Pravá kůže a kožešina jsou drahé, což některé lhostejné boháče přitahuje. Kůže se získává z jatečního dobytka (krav a prasat), kteří jsou zabiti pro maso. Jde tedy částečně o druhotný produkt. Avšak co se týče kožešiny (např. kožešinové límce u kabátů), nejčastěji pochází z koček a psů, kteří jsou chováni ve speciálních (a ilegálních) farmách v nevyhovujících podmínkách, zavřeni v zimě v kotcích, bez krmiva a péče. Když nadejde jejich chvíle, jsou staženi z kůže zaživa.
Pamatujte, že pod každým kouskem kožešiny žil a dýchal život, existence, jako je ta vaše, a tělo, které muselo nepředstavitelně trpět, jenom aby nějaké nány měly na sebe něco extra. Každý člověk s aspoň malou úctou k životu a kouskem lidskosti (a zdravého rozumu) se kožešinám vyhne velkým obloukem. A když na to přijde, zvolí kožešiny umělé, které jsou nejen levnější, ale také vznikly bez utrpení zvířat.
To samé platí pro výrobky ze slonoviny, želvích krunýřů apod. Slonovina je získávána pouze pytláctvím a je nehoráznost, že černý trh s ní tolik zemí podporuje a toleruje. Kvůli troše slonoviny umírají vzácní sloni z rezervací. Navíc sloní kly jsou ze stejného materiálu jako zvířecí kopyta a rohy, a jako lidské hlasy a nehty. Je to rohovina, jakou najdeme všude stejnou, a nemá žádnou cenu, ani léčivé nebo čarovné účinky. Je to zcela bezcenný materiál.
Plastové náhražky slonoviny a jiných podobných materiálů mohou nejen vypadat ve finále lépe než pravá slonovina, ale také platí to, co u kožešiny - nejsou získávány na úkor trpících zvířat.

Zápory plastů

Plasty jsou ve skutečnosti různé uhlovodíky, ve své podstatě je většina z nich jedovatá, hořlavá a karcinogenní. Při výrobě umělých hmot se samozřemě tyto vlastnosti snažíme potlačit, protože lastové výrobky nemohou být nijak zdraví škodlivé, ať už jde o dětské hračky a vybavení, oblečení, nádobí či obaly na léky. Kam však tyto nečistoty mizí? Při výrobě plastů unikají zejména do ovzduší, ale také pak do vody a země, kde působí neskutečné problémy. Navíc výrobní surovinou pro většinu plastů je ropa - netřeba dodávat, jakou katastrofou je ropa, její těžba, transport i užívání pro životní prostředí.
Ještě větší problém nastává po užití plastových výrobků - kam s nimi? Největším problémem jsou spalovny a skládky. Plasty se v přírodě rozkládají velice pomalu a po rozložení se nemění na úrodný humus, ale na jedovaté látky. Předpokládá se, že na dnech moří a oceánů hnijí tuny a tuny umělách vláken. Skládky představují závažný problém pro životní prostředí.
Proto se spousta plastu pálí jako odpad - na skládku se hold nedá házet všechno. Při spalování plastů však do vzduchu unikají příšerná a téměř nekonečná množství škodlivin - jedovatých, karcinogenních a se skleníkovým efektem. Jak dlouho ještě potrvá, než se nám všem zkazí plíce?
Samozřejmě nejlepším využitím již užitého plastu je jeho recyklace. Bohužel, i zde jsou 2 negativní body: 1) Ne všechen plast se dá recyklovat pořád dokola - znečištěný nebo již recyklovaný plast, např. plastová židle z recyklovaného plastu se již dál recyklovat nedá. 2) Dnešní lidé jsou příliš lhostejní, sobečtí a líní i na to, aby vyhodili plastovou lahev o kontejner vedle, nebo k němu od domu udělali dvacet kroků.

Jak správně zacházet s plastovými výrobky?

Při zacházení s plastem jsou důležité dva body - šetření a recyklace.

Recyklace - Nejčastěji se v domácnostech recyklují PET lahve, lahve od pracích a mycích prostředků, různé tašky a fólie, plastové krabičky, zejména od potravin. Z 25 PET lahví se vyrobí 1 fleecová bunda. Představte si, za jakou dobu jako jedinec či domácnost spotřebujete 25 PET lahví. Za dva týdny? Za měsíc? Kdybyste je všechny recyklovali, kolik fleecových bund byste mohli takto ískat za rok? Dvanáct? Dvacet? Třicet?

Šetření - Nadměrná těžba a využívání přírodních zdrojů je škodlivá, stejně tak je škodlivá i nadměrná výroba a likvidace umělých hmot. Jak tyto dvě věci celkově omezit? Šetřete! Žijeme v době nanejvýš konzumní společnosti, kdy jsou lidé zvyklí mít pět skříní oblečení, padesát párů bot, tři auta, dva domy a chatu... a vše používat jen jako výrobky na jedno či dvě použití. Jenomže drahé značkové oblečení, dva sporťáky v garáži, chata na Kanárech a tisíce bot ke každému kusu hadru, to z vás ani o trochu lepší lidi neudělá - naopak. Buďme galantní a konzumujme obchody s rozumem, snažme se šetřit plasty, ostatní věci i naši planetu. Skromnost, i ve větší míře, ještě nikdy nikomu neublížila - a hlavně ani ničemu jinému.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 7. března 2015 v 21:01 | Reagovat

Myslím, že tento článek by mohl zasáhnout mnoho lidí, já už to znám, takže mě to spíše rozesmutnilo. Ale máš pravdu!

2 higurashi-tym-cikady higurashi-tym-cikady | E-mail | Web | 7. března 2015 v 21:20 | Reagovat

[1]: Taky doufám, že si z toho někdo něco odnese :) Koneckonců, závisí na tom životy nás všech....

3 Mekie Mekie | 12. dubna 2016 v 11:11 | Reagovat

Levnější výroba z plastů a pryže v Asii:

http://www.gomtrade.cz/zakazkova-vyroba-v-asii/plastove-vyrobky/

4 MaikelC MaikelC | E-mail | 16. ledna 2017 v 19:44 | Reagovat

I found this page on 13th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it's not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Simply search for:  pandatsor's tools

5 TomkoS TomkoS | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 13:10 | Reagovat

Máte spoustu zajímavých článků

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama