Stop Palmovému Oleji aneb Krátká je cesta do pekla

14. března 2015 v 13:52 | správce |  Rostliny a ekosystémy
O palmovém oleji, palmových plantážích a problémech s vypalováním a kácením deštných pralesů určitě každý aspoň jednou v životě slyšel, učí se o tom i malé děti. Je však velice znepokojivé, jak jej valná většina lidí zcela ignoruje, přestože se tento problém dotýká vlastně všeho - od potravin přes kosmetiku, prášky na praní a jiné přípravky, k sociálním a zdravotním problémům, vážným problémům v životním prostředí a celkového podnebí na Zemi až po úplné vymření lidstva na Zemi.

Kompletní seznam vypadá takto:

- Vypalováním lesů se ničí tamní fauna i flóra. Krom nám známých ohrožených druhů, které žijí jen v těchto lesích, např. Orangutan, denně vymírají i spousty nám dosud neznámých druhů, kterých mohou být stovky, a které by nám mohli přinést veliké objevy v oblasti biologie,chemie, medicíny i farmaceutiky. Máte rakovinu, AIDS či se bojíte eboly? Umíráte vy nebo vaši blízcí? Nutně potřebujete lék na dosud nevyléčitelné nemoci? Jé, to je smůla, před týdnem zrovna vymřelo pár zástupců druhů, kteří by vás vyléčili. Byli tu milióny let, ale už jsou pryč. No řekněte, nenaštvalo by vás to?

- Deštné pralesy mají funkci zásobárny kyslíku pro celou planetu. Co si myslíte, že se stane, až budou zničeny? I malé dítě by odpovědělo: Všichni se udusíme a život zanikne, dokud se lesy samy neobnoví. Nesnažte se hledat jinou odpověď, nemá to cenu. Nic pozitivnějšího nás nečeká. A námitka, že všechny lesy zničeny nebudou? Těsně vedle! Koloběh živin v lese je tak rychlý, že živiny z mrtvých rostlin a živočichů jsou okamžitě zpracovány a v půdě není skoro nic. Ekosystém džungle je velice křehký a sám se v podstatě nemůže obnovit. Proto, když je džungle vykácena a jsou zasazeny palmové plantáže, palmy mohou plodit jen pár let, než z nedostatku živit uhynou. A kdo by se s tím rekultivoval nebo hnojil? Státy na to nejsou tak bohaté, ale vykácení dalších stovek kilometrů pralesa je tolik nestojí, takže nepřestanou, dokud nezničí celý tropický pás.

- Kácení pralesů přináší značné sociální problémy místním obyvatelům. Přírodní národy jsou ze svého domova násilím odstraňováni jako zvěř na jatkách. Je s nimi zacházeno stejně jako se zvířecíi druhy. Znečištěná voda a půda je zdrojem nebezpečných nemocí a v otrávených řekách umírají ryby, kterými se obyvatelstvo živí. Mnoho plamových plantáží je navíc nelegálních a pracují na nich děti, mnohdy jako otroci, kteří při práci zároveň čekají na smrt. Kácení deštných lesů porušuje všechna lidská práva.

- Proč se však toto všechno děje? Důvodem je palmový olej. Ale jeho jedinou výhodou je to, že palma olejná vyprodukuje ve svých plodech víc oleje než olivy, řepka či slunečnice. Je proto velice levný. Používá se jako levná srovina do všeho - od paliv přes drogerii, kosmetiku až po potraviny, kde se nachází skoro ve všem. Při jeho spalování vzniká stejně jako při vypalování lésů obrovské množství oxidu uhličitého, který je zodpovědný na globální oteplování (to, že za globální oteplování nemůžeme, je lež, která se snaží ospravedlnit ty, co ji vyřkli). Palmový olej navíc výrazně škodí našemu zdraví.

Tak moc, a výtěžek je tak malý. Budujeme přímou cestu do pekla pro celý svět jen kvůli oleji, jehož jedinou výhodou je to, že je tak odporný, až je levný. Zdá se, že hlouběji už náš druh klesnout snad ani nemůže... Já osobně jsem velice zklíčena a zahanbena tím, že takového zrůdy tvoří vetšinu tvorů mého druhu.

V české republice funguje server stoppalmovemuoleji.cz a stejnojmenná komunita na Facebooku. Na jejich stránkách se dočtete, jak i vy můžete pomoci v záchraně drahocenných pralesů a k dispozici jsou i volně použitelné propagační materiály.

Komunita Cikád do projektu přispívá šířením letáků a informováním veřejnosti. Ti, kdo by se chtěli přidat, mohou napsat nebo se na cokoliv zeptat na emailové adrese shui.wan@seznam.cz. Planeta je vděčná za každou pomocnou ruku a jednou se nám všem štědře odmění!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama