Ekoterorismus aneb "Nikdy jsme nikomu neublížili"

3. července 2015 v 14:01 | správce |  Téma týdne
Téma týdne: Nikdy

Upozornění pro rubriku "Téma týdne": Tyto stránky neslouží jako deníček opisující nesmyslné rádoby filozofické úvahy desetiletých děvčat nebo aby kopírovaly články z jiných zdrojů, např. Wikipedie. Všechny články na těchto stránkách se týkají ochrany přírody a životního prostředí a mají převážně propagační účely.

Moderní doba je přímo prosycena terorismem. Terorismus z řad islamistů, separatistů na Ukrajině… Lidé se bojí a obviňují z terorismu už prakticky kohokoliv. Ekoterorismus není příliš častý ani zpravidla tolik destruktivní, a zpětnou vazbou mu mnohem víc než strach bývá výsměch. Koho však lze pokládat za ekoteroristu? Není to náhodou i zoologická zahrada, když vypouští ohrožené druhy do přírody? Nebo ti, co se starají o psy, protože tato zvířata jsou převážně mazlíčci bez většího užitku?
Paranoia a strach je věcí první a nevzdělanost věcí druhou. Lidé si pletou některé pojmy a obviňují tak z ekoterorismus zejména ty, kteří s ním nemají takřka nic společného.

Ekologie
Je věda zabývající se životním prostředím a vztahy mezi organizmy a ekosystémem, nikoliv však jejich ochranou (ze které ekoterorismus vychází). Mnoho lidí žije v klamném přesvědčení, že ten, kdo studuje ekologii, má našlápnuto k tomu stát se ekoteroristou. Ve skutečnosti je tomu naopak - porozuměním problémům životního prostředí tito lidé ví, co je důležité a nemají žádnou zvláštní motivaci k tomu prosazovat své vlastní myšlenky tímto ohavným způsobem.

Environmentalismus
Je myšlenkový směr, který po společnosti vyžaduje šetrné zacházení s přírodou a její ochranu, ale sám o sobě k ekoterorismu nijak nepodněcuje. Environmentalista může mít v hlavě např. nápad, že by se ve městech mohlo pěstovat více zeleně a tím pomoci k čistotě ovzduší, což nemá s ekoterorismem a násilím nic společného.

Ekoterorismus
Je jednání, kdy lidé motivovaní vidinou lepšího zacházení s přírodou (ať už živou či neživou) se dopouští protiprávního jednání na lidské společnosti. Většině lidí se vybaví opilý nahý člověk připoutaný řetězem ke stromu, křičící výhružná hesla. I ochránci přírody si nad tímto člověkem mohou akorát poklepat na čelo. Jsou však i o dost horší činy, jako odpalování výbušnin, útoky, střelba v ulicích, destruktivní demonstrace, vloupání, krádeže a jiné zločiny.
Druhým problémem ekoterorismu je to, že často bojuje za klam. Ekoteroristé si často vymyslí nějakou teorii a pak k ní hledají důkazy. Např. milovník domácích mazlíčků si usmyslí, že tyhle zvířátka společnost někde hromadně týrá a snaží se to dokázat tím, že vtrhne do laboratoře, postřílí pracovníky a s heslem "práv zvířat" pak prezentuje nalezence jako týrané.
Ekoteroristé se navíc mnohdy zabývají problémy, které samy o sobě tolik neznamenají, např. konzumace masa, konzumace psího masa v Asii, testování přípravků na zvířatech apod. Všichni se můžeme shodnout na tom, že na těchto problémech náš svět a existence nestojí, přestože jsou skličující. Jsou mnohem důležitější věci, které jednou rozhodnou o našem přežití či vymření, ale ekoterorista radši pozabíjí pár lidí v metru nebo hodí bombu, jen aby se lidé zalekli a pustili pár psů z útulku (i když to nikomu nepomůže, ale to je detail). Jednají emocionálně a ze svého osobního rozhořčení, ne racionálně a s důkazy, a kolikrát nepomohou ani sobě ani přírodě. Jsou to zločinci, vzbouřenci a šílenci, jejichž jednání nelze zcela ospravedlnit.

Ochránci přírody
Jsou lidé, kteří usilují o šetrnější zacházení s přírodou mírovými a nenásilnými prostředky, např. sbírky, charitativní činnosti nebo vlastní úsilí (sbírání odpadu v přírodě, třídění, šetření vodou a energiemi, konzumace biopotravin, doprava pěšky, na kole nebo MHD…). Když přesvědčují veřejnost, nepoužívají násilí a zločinů. Poctivý ochránce přírody nikdy kvůli svému poslání nikomu neublížil a nikoho nepoškodil. Koneckonců, nikomu z nich o to nejde.
Přesto, když na veřejnosti řeknete, že jste ochránce přírody, budete v lepším případě za idiota, v horším případě za hrozbu lidstvu. Je to jako soudit všechny muslimy za to, že banda pobudů jsou teroristé s náboženskou motivací. Ale kdo nechce, ten nepochopí. Lidé k smrti vyděšení situací ve světě (aniž by si to sami uvědomovali) považují ochránce přírody za hrozbu a cítí potřebu se jich zbavit. Někteří snad mají pocit, že být ochráncem přírody je teď "IN" a proto se tomu ten zlomek lidí věnuje, což je dost nepochopitelné, protože za to, že jste ochráncem přírody a stojíte si za tím, se platí lidstvu tvrdá daň a někdy teče i krev (ochránců přírody, ne cizí).

Ochránci přírody pohrdají ekoterorismem naprosto stejně jako zbytek světa. Ale nešťastná "rodinná podoba" způsobuje, že když obyčejný člověk uvidí někoho uklízet odpadky okolo potoka, pomyslí si "Hle, ekoterorista!" a štvanice může začít. (Kéž jsou ochránci přírody zdatnými běžci…)

Ne každý, kdo cítí, že tahle planetka je na zhroucení, je zabiják a aktivista. Ochrana životního prostředí není nic, co by mělo někoho pohoršovat, omezovat na svobodě či mu ubližovat, jen několik málo zvrhlíků si občas řekne, že toho zneužijí. Nesuďme všechny ochránce přírody jako trestuhodné zločince, když právě na nich možná jednou bude, aby zajistili přežití našim dětem, vnukům a pravnukům.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Anonym 😋 Anonym 😋 | 8. dubna 2016 v 18:56 | Reagovat

Trapnýýýýýý jak tvoje ponožky 😂.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama