Aktivisté za "práva zvířat"

17. srpna 2015 v 20:03 | správce |  Zvířata
Je to poměrně aktuální zpráva. Pokud jste o ní neslyšeli ve večerních zprávách, možná jste ji četli na portálu novinky.cz na Seznamu. Farma v Jindřichově Hradci se zabývá chovem norků na kožešinu. Aktivisté, partně vedeni ideou o "právech zvířat", v noci nastříkali klece a zvířata v nich růžovým sprejem, za účelem znehodnotit jejich kožešinu pro výrobu oděvu a jiných výrobků. Podepsali se jako ALF - Animal Liberation Front.
Efekt byl však mnohem horší než jeho příčina - norci se ocitli v nesmírném stresu, sprej je fyzicky poškodil (zejména oči) a 13 z nich nakonec neslavně uhynulo. Aktivisté za "práva zvířat" asi chtěli norkům pomoci, ale pouze jim zhoršili životní podmínky a některé rovnou poslali na onen svět. Nyní jsou obviněni z týrání zvířat. Jakpak to zní? Ochránci zvířat jsou souzeni za týrání zvířat. Již kdysi měli aktivisté s farmou jisté záměry, kdy všechna zvířata z klecí vypustili. Tím jim však hromadně zahráli rekviem, neboť norci ve volné přírodě nemohli přežít a všichni uhynuli v mnohem horších podmínkách, než v jakých na farmě žili.

Nikdo nemůže říct, že farmy chovající divoká zvířata na kožešinu jsou dobrá věc. Zvířata v nich skutečně trpí a není jim věnována žádná péče. Krom toho v moderní době lze jakoukoliv kožešinu vyrobit synteticky, že ji od pravé nerozeznáte. "Chodit oblečen do skutečné kožešiny" tak zůstává pouze pokryteckou myšlenkou lidem bohužel přirozenou, že "Já nosím kůži z mrtvoly, tak jsem něco extra". Je to neuvěřitelně hloupá a povrchní myšlenka, a také velice depresivní a skličující pravda o fungování obchodu a lidského "života".

Aktivisté vs. Ochránci přírody

Ještě jeden neblahý efekt má každé podobné "povstání aktivistů", a to, že vrhá velice špatný stín na ochránce zvířat a ochránce přírody obecně. Lidé, kteří řeší stejnou problematiku jako tito aktivisté, ale používají zdravý rozum a jednají ku prospěchu lidí i zvířat, jsou odsuzováni za ekoterorismus a když pak jejich názor může převážit misky a rozhodnout o osudu tisícera zvířat, lidé, včetně skutečných milovníků zvířat, je zcela milně považují za hrozbu a nevědomky pokazí osudy nejen zvířat, ale i spousty lidí.
Je třeba si uvědomit jednu věc: Ekoteroristé a aktivisté nejsou ochránci zvířat či přírody. Jsou to lidé, kteří se sice právem pohoršují nad situacemi, v níž jsou zvířata (nebo někdy i životní prostředí), ale vše řeší emočně a násilně, ve výbuchu vzteku, aniž by zapojili rozum a našli nenásilné, prospěšné řešení. Oproti tomu ochránci zvířat a přírody hledají řešení vhodná pro nás pro všechny a s rozumem se snaží změnit skličující situace, ve kterých se náš svět ocitá.

článek o Ekoterorismu zde:
http://higurashi-tym-cikady.blog.cz/1507/ekoterorismus-aneb-nikdy-jsme-nikomu-neublizili

Jak řešit problematiku správně?

Při sledování záběrů z farem zvířat na kožešinu se slzy do očí hrnou kdekomu, a kdekomu začne tlouct srdce až kdesi v krku, práskne do stolu a chce to řešit. Může, ale po vzoru aktivistů rozhodně ne! Když už vás cokoliv vyburcuje k tomu změnit osudy zvířat na farmách, první a ze všeho nejdůležitější věc: zachovejte klid. Počítejte do desíti, zhluboka dýchejte, uklidněte se. A začněte zdravě uvažovat...
Máte-li podezření na ilegální činnost či špatné a nezákonné zacházení se zvířaty na určitém místě, můžete zkusit kontaktovat majitele farmy a přednést mu svůj problém. Není jisté, zda-li Vám majitel vyjde vstříc a na kolik. Je však možné, že kdybyste požádali farmáře o možnou prohlídku a dokumentaci objektu farmy (např. kamera, fotografování, rozhovory apod.), nechal by vás ujistit samy sebe, že je vše v pořádku. Pakliže toto udělá, je si stoprocentně jist tím, že jeho farma splňuje všechna pravidla a normy a neprobíhá v ní nic nezákonného.
Pakliže máte nadále podezření nebo vám přišla podezřelá odpověď od majitele, můžete kontaktovat policii a předložit problém jim. Pakliže máte nějaký důkazní materiál, rozhodně nepodávejte situaci jako "Na farmě XXX týrají zvířata!!! Máme důkaz!!!" Pro laické oko může být týráním zvířat téměř cokoliv. Prostě sdělte vaše obavy ohledně farmy, předložte případný materiál a optejte se, zda je všechno v pořádku. Bude-li policie mít podezření, začnou situaci řešit příslušné orgány.

Další možností je pasivní pomoc - rozhodně nekupujte výrobky z pravé kožešiny. K tomu se váže i pytláctví zejména v tropických oblastech, proto ani na dovolené nekupujte žádné suvenýry a výrobky ze zvířat (tzn. kůže plazů, kožešina, kosti, parohy, rohy, slonovina...), přispíváte tím k pytláctví a vymírání vzácných druhů.

Aktivisty nejčastěji kritizované věci

Psí útulky - není útulek jako útulek. A útulek taky samozřejmě není luxusní psí hotel. Ale i když je pes hodně zhýčkané zvíře, dost toho vydrží a umí být i skromný. To, co pro laika vypadá jako těsný kotec a prázdná miska, je ve skutečnosti odpočívající pes po krmení apod. A útulky tu nejsou od toho, aby v nich psi trpěli a umírali, na to máme veterináře, kteří špatné psy utratí.

Kožešinové farmy - to už je vcelku problém, ale to není důvod řešit jej takovýmto způsobem, jako výše popsaná příhoda.

Dostihy - ano, občas kůň na dostizích zahyne. Ale věřte nebo ne, plnokrevník běhající dostihy je kůň šlechtěný nejen pro tělo, ale i pro duši, dostihy koně baví a obzvlášť hřebci a valaši se přirozeně předhání - kdo bude první u žrádla, u klisny, i v cíli. To, že občas nějaký kůň umře, je smůla. Na dostihy jako je Velká Pardubická ale absolvují koně X kvalifikací a postoupí jen ti nejlepší, u kterých se pád neočekává. Zato když parta aktivistů vběhne na dostihovou dráhu, koně se vyděsí a pokaždé to spousta z nich odnese zraněním a často i smrtí. Krom toho dostihy mají dlouhou historii a popularitu a jsou značným ekonomickým přínosem - kdyby byly dostihy zakázány, miliony zdravých koní půjdou okamžitě na jatka, a kdyby se zrušilo jezdectví obecně, kůň by dnes již neexistoval. Nikdo si nepořídí koně proto, aby se jen pásl a žral drahé krmivo.

Chov zvířat v ZOO - v ZOO jsou zvířata v klecích a výbězích a chodí je okukovat lidé. To ale samo o sobě neznamená nic špatného. Zvířata mají v kleci útočiště a zázemí, teritorium, které milují a hájí si jej. Navíc bez ZOO by dnes již desítky druhů vůbec neexistovaly. To, že se někdy k vedení dostane blázen a pak to dopadá jako v Kodani, je už nešťastný fakt, ale nikoliv problém zoologických zahrad obecně. ZOO se o zvířata dobře starají, urdžují jejich populaci při životě a také navracejí ohrožené druhy zpět do přírody. Oni sami mohou být dobrými ochránci přírody.

Proč aktivisté jednají tak jak jednají?

Lidé jsou velice citliví a mají přirozenou potřebu řešit zoufalé situace zoufalými činy - násilí, trestné činy, bouřlivé demonstrace, které pouze posilují emoční výbuch. Pohled na utrápená zvířata v klecích vyvolají u lidí spoustu negativních emocí. Kolikrát však neoprávněně - půjdete-li se podívat do záchranné stanice pro divoká zvířata v nouzi, taktéž uvidíte spoustu klecí a v nich krčící se zvířata. Tato zvířata tam jsou z důvodu handicapu (např. amputovaná končetina, fyzické postižení, karanténa z důvodu choroby) a vše je v pořádku. Když vám ale někdo ukáže fotku takového zvířete sedícího v kleci, nepoznáte, odkud je a může ve vás hravě vyvolat emoce stejně negativní jako při pohledu na kožešinová zvířata.
Značnou část lidí to pouze dojme a rozesmutní, ale mnozí ucítí strašlivou potřebu situaci řešit. A protože nejsou ani znalci, ani policie a obávají se, že by je nikdo neposlouchal, v zápalu emocí se rozhodnou jednat na vlastní pěst. Emoční výbuch jim neumožní zamyslet se, to, co vidí, jim připadá naprosto jasné a objektivní a necítí potřebu o ničem přemýšlet. Jednoduše nemyslet - jednat.
Potřeba sdílet své city, dát své emoce a názory najevo, je další vlastností, kterou má každý člověk více či méně vrozenou. Negativní emoce nutí aktivisty k pokusům o vyburcování lidí, kteří s nimi jejich pocity nesdílí - veřejnost a strůjci zvířecího utrpení (např. farmáři). Ať už bouřlivé demonstrace, lidé sedící v kleci, stažená liška, nebo ekoteroristické útoky podobné výše popsanému v Jindřichově Hradci.
Lidská společnost, ačkoliv pulzující emocemi a pocity, se snaží ve věcech jednat dle rozumu a logiky. Proto je emocionální jednání aktivistů právem odsuzováno, neboť zde byly i jiné cesty, ale než aby se někdo namáhal přemýšlením, v záchvatu vzteku vzal sprej a nadělal velké škody. Když demonstrujete, někdy dosáhnete svého, ale zpravidla se jedině ztrapníte.

Proto je potřeba, aby pokaždé, když už začnete řešit nějaký problém, jednat v klidu, přemýšlet, uvažovat a vyvodit logický závěr. A při komunikaci s ostatními, i s těmi, kdo s Vámi váš názor nesdílí, se naučit rozumně argumentovat. Protože "miloušké žvižátko a hnusná lidská svině" ještě nikdy nic nevyřešily.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Methis Methis | E-mail | Web | 17. srpna 2015 v 21:03 | Reagovat

Osobně mám kožené věci ráda, ale nikdy bych si nekoupila nic z pravé kůže. Vlastně nechápu, jak se může v dnešní době ještě objevit někdo kdo ji vyžaduje.
Jelikož zprávy moc nesleduji, tak mě tento článek docela zarazil. Jak je možné, že někdo jedná tak neuváženě? Na druhou stranu ale toho člověka trochu chápu, protože o kožešinových farmách se veřejně ví, ale nikdo s nimi nic moc nedělá (teď myslím lidi, mající právo něco změnit, např. státní veterinární správa... i když vím, že je někdy těžké týrání dokázat). Člověk si pak řekne, že to vezme do vlastních rukou. Ale to nikoho neomlouvá.

2 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 20. srpna 2015 v 12:24 | Reagovat

Jsem vegan a podporuji aktivismus, ovšem ve "zdraví míře", tedy tím, že se snaží protlačit různé zákony do parlamentu apod. Taky některé pokojnější akce se mi líbí... ale pod něco se rozhodně podepsat nemůžu... inu je to podobné jako s muslimy - každý si hned myslí, že všichni jsou teroristi a přitom existují i pokojní vyznavači.

3 makyyyysa makyyyysa | Web | 20. srpna 2015 v 23:24 | Reagovat

Je zarážející, že jsou továrny na kůži ze zvířat dnes ještě v provozu. Dnes, v době umělých kožešin, a vlastně umělého všeho. Jeden by řekl, že je to i docela normální- a měl by pravdu. Ostatně pořád existují lidé, kteří permanentně upozorňují své okolí na to, že oni jsou ti borci, co mají na výrobek z pravé kožešiny. Jediným štěstím tedy je, že pro její cenu si ji nemůže koupí každý, čímž se dost možná zmenšila poptávka, jenomže těm zvířatům to bohužel život nevrátí. Něco jiného je, když se kráva zabije pro maso. I v divoké přírodě masožravec zabije jiné zvíře, aby se uživil. Sice se už i tohle často dělá v továrnách, kde to šlape rychleji,  ale ta kráva alespoň neumře zbytečně, narozdíl od zvířat, která jsou zabíjena pro kožešinu, která se dnes dá snadno nahradit kouskem, který je od originálu  k nerozeznání.

4 pavel pavel | Web | 25. srpna 2015 v 22:14 | Reagovat

Já chráním zvířata už proto že jsem vegetarián. A nejen ty co mají kožešiny.

5 František František | Web | 22. října 2015 v 20:25 | Reagovat

Velice pěkně udělaný souhrn pro rádoby ochránce zvířat.Můj táta se celý život věnoval chovu koní.Nikdy to neměl lehké,protože žil v době kdy koním soudruzi nepřáli, byl to"buržoazní přežitek" a rovnou řekli"nemáme krmení pro krávy, tak proč budem ještě krmit koně.Mnohokrát je táta musel přesvědčovat, že chov koní v Čechách má svojí tradici a musí pokračovat.Koním nikdy neubližoval.Na farmě jich bylo až 150.Ale doma jsme obrečeli každého,který musel na jatka pro stáří nebo nemoc.Na farmě vychoval mnoho krásných koní ale i šikovných lidí, které naučil si těchto ušlechtilých zvířat vážit.Dnes by měl radost ,že jsou koně v každé vesnici ale byl by zklamaný přístupy některých jako chovatelů.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama