Září 2015

Špatná propagace ochrany zvířat

26. září 2015 v 14:11 | správce |  Zvířata
Příloha k článku o týrání zvířat
http://higurashi-tym-cikady.blog.cz/1509/boj-proti-tyrani-zvirat

Zde jsou příklady toho, jak by propagace ochrany zvířat vypadat neměla. Všechny ukázky mají jedno společné - Popisují věci velice vzdálené od reality, utíkají od samotného tématu týrání zvířat, na který se snaží poukázat, podávají informace zcela nepodstatené a zakrývají ty, které nesou hlavní význam celé věci.


Marný boj proti týrání zvířat

19. září 2015 v 12:16 | správce |  Zvířata
Asi není třeba přímo vysvětlovat, co pojem "týrání zvířat" znamená. Většina lidí má však poměrně nepřesnou představu o tom, co to týrání zvířat je a o týraných zvířatech obecně. Skoro každý si představí roztomilé štěně sedící s utrápeným výrazem. Domácí mazlíčci jsou však tou nejméně zastoupenou skupinou týraných zvířat. Mnohem více zvířat zahyne v zemědělství, potravinová zvířata jsou před porážkou týrána téměř od narození. Dále zvířata mléčné a vaječné produkce, ta jsou na tom ještě hůř, protože trpí celý život a umírají až ve stáří, kdy se vyčerpají. A velký podíl na týrání zvířat má i kožedělný a kožešinový průmysl. Kožešinová zvířata jsou týrána téměř ve všech případech.

Třídění bioodpadu

2. září 2015 v 15:36 | správce |  Znečištění a recyklace
Málokdo ví, že až polovinu veškerého odpadu z domácností tvoří bio odpad. Možná se to nezdá jako velká věc, ale když si vezmeme čísla, kolik množství odpadu vyprodukuje člověk, a z toho se na celém světě jen cca 30% recykluje, je tento fakt poněkud zarážející. Kdybychom třídili krom skla, papírů, plastu (a někdo také kovy, hliník, kartony, baterie a elektroniku) i bio odpad, recyklovali bychom mnohem více odpadu a mnohem lépe pečovali o naši Planetu.
Krom toho bio odpad, jakožto organická hmota, se zpracovává mnohem snáze než plasty nebo sklo - zpracuje se zcela sám. Stačí ho jen dát na místo, kde může nerušeně tlít a přeměnit se na velice kvalitní a výživnou půdu. Máte tak dvě možnosti, co s ním - buďto kompostovat na svém pozemku, nebo (obzvláště bydlíte-li v paneláku) odnést do kontejneru na bio odpad.
Nejvíce bio odpadu, který vyprodukuje běžná domácnost, patří zbytky ovoce a zeleniny (slupky, ohryzky apod.), vyhozené pokojové květiny, listí a větve ze zahrady (zejména na podzim) plevele. Všechny tyto věci lze vyhodit do kontejneru na bio odpad (tmavě hnědé popelnice), které by brzy měly stát na každém sídlišti vedle kontejnerů na tříděný odpad. Máte-li zahradu, vyplatí se založit si vlastní kompost, kam můžete vyhazovat rostlinné zbytky z kuchyně, listí, plevel.
Z kontejnerů putuje bio odpad na velká hnojiště, kde se nechává tlít. Velké kusy odpadu, například větve, jsou ještě předtím rozdrceny na menší kusy. Zhruba za 90 dní se zbytky přemění ve kvalitní humus. Navíc zahrádkáři si mohou z hnojišť odvézt domů až 300 kg kvalitního humusu zdarma. Humus lze použít pro všechny rostliny, ať už pro stromky a keře, záhony okrasných květin, bylinky, pokojové rostliny a kaktusy, ovocné stromky či zeleninu. Rovněž jej lze použít v chovu terarijních zvířat jako substrát, podobně jako někdo používá rašelinu.
Bio odpad bychom se měli naučit třídit stejně jako umělé materiály (plast, sklo, papír…). Vyplatí se např. při strouhání brambor, mrkve apod. odkládat slupky do plastové misky a po skončení činnosti je odnést na kompost nebo do kontejneru. Tříděním bio odpadu by se mohlo procento recyklovaného odpadu zvýšit o desítky svých jednotek. Už tak lze recyklovat víc než dvě třetiny toho, co lidé vyhazují do popelnic a směsného odpadu.

UPOZORNĚNÍ:
Do bio odpadu nepatří maso a kosti, oleje, tekuté zbytky jídel, uhynulá zvířata, nerozložitelný a nebezpečný odpad.
Patří sem mimo zbytky rostlin také čajové sáčky, zbytky kávy, vaječné skořápky, výkaly drobných domácích živočichů.