Marný boj proti týrání zvířat

19. září 2015 v 12:16 | správce |  Zvířata
Asi není třeba přímo vysvětlovat, co pojem "týrání zvířat" znamená. Většina lidí má však poměrně nepřesnou představu o tom, co to týrání zvířat je a o týraných zvířatech obecně. Skoro každý si představí roztomilé štěně sedící s utrápeným výrazem. Domácí mazlíčci jsou však tou nejméně zastoupenou skupinou týraných zvířat. Mnohem více zvířat zahyne v zemědělství, potravinová zvířata jsou před porážkou týrána téměř od narození. Dále zvířata mléčné a vaječné produkce, ta jsou na tom ještě hůř, protože trpí celý život a umírají až ve stáří, kdy se vyčerpají. A velký podíl na týrání zvířat má i kožedělný a kožešinový průmysl. Kožešinová zvířata jsou týrána téměř ve všech případech.


Ochrana zvířat x ochrana životního prostředí

Oproti ochraně životního prostředí má ochrana zvířat, zejména těch domácích, jednu nevýhodu - není zde žádná negativní motivace, která by společnost hnala ke změně, hraje pouze na lidské emoce. Když otrávíte vodu, vzduch a půdu, dřív či později zahynete hladem a nemocemi. Když ale týráte či zanedbáváte zvíře - nic se vám nestane, naopak z toho můžete těžit (potraviny, kožešiny, peníze…), tedy za předpokladu, že vaše činnost není v rozporu se zákonem. Proto i propagace boje proti týrání zvířat je dost obtížná a snadno se může stát, že článek či plakát bude mít zcela opačný efekt (viz. níže)

Špatná propagace

Obecně by se tak dalo říct, že těmi, kteří se ochranou zvířat zabývají, jsou zejména citliví jedinci s velkými emočními spektry, protože jen malá část se tím živí a mají z toho ke svému potěšení pouze peníze. Většině lidí je prostě líto zvířat a krom dobrého pocitu z této činnosti a námahy nemají vůbec nic. Hodně populární je tato tématika mezi dětmi a teenagery, a zejména děvčaty. Avšak právě to způsobuje, že dospělí na ochranu týraných zvířat mohou pohlížet s nezájmem. Protože právě "malé holky", které o týrání zvířat píší na blozích a šíří po internetu obrázky, nevědomky zaručují ochraně zvířat špatnou pověst.

1. Týrání psů a jenom psů
Velice častý jev. Jako týraná zvířata jsou prezentováni pouze psi. Často jsou také připojovány argumenty, že pes je věrný, mazlivý, snadno zmanipulovatelný a závislý, má mokrý čumák, vrtí ocasem a umí pískat, koulet roztomile očima a ležet na zádech, a to mu dává větší právo na život a přednost přede všemi živočišnými druhy. Týrání dobytka? V pořádku. Pytláctví? V pořádku. Kožešinový chov jiných zvířat než psa? V pořádku. Černý trh se zvířaty? Týrání koček? Koní? Jiných zvířat? Divoké zvěře? Lidí? Dětí? Žen? Otroků? V pořádku. Protože jediný tvor na planetě Zemi, který si týrání nezaslouží a který má plné právo žít, je pes domácí.
Jenže taková nesmyslná diskriminace a nespravedlnost hne žlučí každému, kdo není zažraným pejskařem, v neposlední řadě i proto, že existují tisíce mnohem užitečnějších, důležitějších, inteligentnějších, povahově spolehlivějších a pro člověka daleko nepostradatelnějších druhů než je pes, který se v přírodě stejně nikdy nevyskytoval, byl stvořen člověkem, žije jen díky jemu a bez jeho péče a poskakování okolo něj by nepřežil ani týden. Člověka, který prezentuje tuto ideu, si lze snadno představit jako osobnost ovládanou psy, která svého mazla považuje za střed galaxie a kvůli němu by pobila celý svět. A i ochráncům přírody to dokáže vzít veškerou chuť ke spolupráci s těmito "chorobnými pejskaři".

2. Všechno je týrání
Citliví lidé, a to zejména chovatelé, často dělají tuto chybu. Podle nich se každé zvíře musí mít celý život jako v bavlnce bez ohledu na cokoliv a na úkor čehokoliv. Musíte se přestěhovat, a psa tak musíte dát do útulku? Týrání zvířat!!! Co na tom, že máte volbu nový domov bez psa X bezdomovec s celou rodinou a psem (jen kvůli psovi), lepší, když budete vy bezdomovcem, než aby šel ubohý pejsánek do útulku. Toto hodně souvisí s prvním bodem, ale týká se to obecně domácích zvířat. Kočka nemá k jídlu ty nejlepší granule nebo kapsičku? Týrání! Králík nedostává doplňková krmiva? Týrání! Kůň nedostává pamlsky? Kanárek je sám v kleci? Okřikli jste psa na veřejnosti nebo ho dokonce potrestali? Týrání! Hnusné týrání zvířat! A majitelé by měli být za tak hnusné chování ke zvířátkům popraveni, a nejlépe co nejbrutálněji!
Toto je pomalu stejně zvrhlé jako aktivismus a ekoterorismus. Když to člověk čte, udělá si o této osobě obraz přecitlivělého zvěromila, který dost možná nenávidí lidi a má pocit, že člověk má právo na život jedině tehdy, jsou-li zvířata smyslem jeho existence a stará se o ně jako o Bohy. A plyne z toho rovněž představa, že týrání zvířat vlastně neexistuje, protože to jsou jen hloupé výkřiky tak trochu zvrhlých chovatelů, a není třeba takovým žvástům věnovat pozornost.

3. Urážky a nadávky
Dospělí se k této chybě už moc nesnižují, lze ji však často vidět na blozích náctiletých dívek. Snaha vyobrazit týrání zvířat co nejdramatičtěji a nejbrutálněji vede k použití mnoha hrubých slov. Mírnější formou je prokládání článku slovními spojeními "odporné týrání zvířat" "ubohá nevinná zvířata" atd. Hrubší formou jsou známé citové výlevy "Já ty dementy zabiju!!!!!! Co jim ty zvířátka udělali?!?!?!?!?! Všechny je rozsekat v mixéru, ko**ty za*raný!!!!" Samozřejmě nechybí ani hromada vykřičníků za každou větou. Nevulgární urážky jsou někdy použity, aby text působil vážně a chladně, ale efekt mají naprosto stejný, ne-li horší. Např. "Koukni se na obrázek týraného zvířete. To ti jich není ani trochu líto?! To jsi takový sobec?" nebo "Jen tyrani toto můžou nesdílet". Má to zpravidla typický vyčítavý přízvuk.
Nejmírnější formu často vídáme ve zpravodajství. Autor se sice tváří nestranně, ale nenápadně se nás snaží přesvědčit, že konkrétní věc je prostě špatná a nelze ji brát jinak. Zvlášť nejde-li o věc zcela objektivní (např. stříhání srsti domácích zvířat nemusí být pro všechna z nich týrání), může být toto manipulátorství poněkud iritující. Tvrdé nadávky nemají efekt skoro žádný. Když se autor vyjádří k týrání zvířat pouze tím, že by "je všechny pozabíjel, hnusáky!!!", není čtenář o nic moudřejší a zpravidla nemá potřebu číst další várku nadávek. Nevulgární a nepřímé urážky se vyskytují téměř v každém textu na internetu o týrání zvířat, a na rozdíl od hrubých nadávek, kterým se lze akorát vysmát, mohou působit silně hněvopudně. Obrázek/text nám tím vlastně říká, že týrání zvířat je naše vina, ať už jsme kdokoli, a že pokud nebojujeme proti týrání zvířat dnem i nocí, jsme sobci, tyrani a trápení zvířat podporujeme. Kdosi pak bude mít chuť s ochránci zvířat spolupracovat, když automaticky nadávají každému, kdo se podívá na jejich tvorbu? I člověk, který má zvířata rád, ztratí motivaci k pomoci někomu, kdo ho preventivně obviní z týrání zvířat jen kvůli hloupému hecu.

4. Taktika "psí oči"
Zcela nejpoužívanější taktika vyskytující se v každém "správném" článku/letáku na netu i mimo něj. Tak trochu manipulátorská taktika založená na citovém vydírání čtenáře. Někdy nemá přímo konkrétní význam, často jsou to řečnické otázky, výroky a výkřiky typu "Nevadí ti, jak trpíme? "Jak to někdo může udělat?" "Co jsme vám udělali?" Velice častým jevem je slovo MY, které má vyvolat dojem, že "bolestný" text píší sama zvířata a tudíž má větší hloubku. Někdy jsou použity nelogické a přecitlivělé argumenty, např. "Jak někdo může zabít pejska? Vždyť je roztomilý, krásně voní, dělá roztomilý zvuky, krásně olizuje, je věrný, nikdy tě nezradí…" nebo "vždyť zvířata mají mnohem lepší srdce než lidi…".
Na jednu stranu, jak už bylo psáno výš, ochrana zvířat se může spoléhat zejména na vyvolání soucitu u člověka, na kterého se snaží působit. Na stranu druhou, takto rozhodně ne. V prvním případě bývají výroky podávány formou otázky. V oběti zřejmě mají vyvolat pocit, že se to týká právě jí (což je špatné v případě, kdy daný člověk již ochráncem zvířat je, neboť to může vyvolat pocity křivdy) a že ona je zodpovědná za utrpení zvířat, ale vlastně nikomu nic nesdělí - nedá důvod, proč hnout prstem. Otázky rovněž působí jen jako laciný emoční výbuch autora, který nelze brát vážně (otázky typu "Proč?" "Co ti udělali?"). Nejsou předloženy ani žádné argumenty, proč je tato činnost špatná a měla by být zastavena. Druhá forma mnohdy souvisí s bodem č. 1 - psy. To však na obyčejného člověka bez zápalu pro psy působí zle. Jsou lidé, kterým vadí psí štěkot, psí zápach je jim velice nepříjemný, psí obličej v nich žádnou roztomilost nevyvolává a při pohledu na psa olizujícího byť jen lidskou ruku se jim dělá zle, ale mají rádi jiná zvířata, např. kočky, koně, chladnokrevné tvory nebo divoká zvířata a bojují za jejich ochranu. A nepřímé tvrzení "pokud nemiluješ psy, jsi tyran a nenávidíš všechna zvířata" je pro ně velice pobuřující. Nemusí přece každý na světě milovat ze zvířat zrovna psy, i kdyby miloval všechna zvířata kromě psů, neznamená to, že je lhostejným a sobeckým člověkem.
Ani je-li použit argument zahrnující všechna zvířata, není to ani zdaleka přesvědčivé a plnohodnotné k tomu, aby se všichni lidé týráním zvířat zabývali. Fakt "zvířata jsou lepší než lidé", i kdyby byl pravdivý, ještě nikdy nic nevyřešil. Celkový dojem z této propagace zpravidla bývá zcela opačný, než měl být. I lidé, kterým na zvířatech záleží, se po těchto trapných výrocích zřejmě nebudou cítit moc povzneseně. Působí to zkrátka tak, že si nějaké malé dítě prostě takto vylévá emoce na úkor ostatních lidí, když jej vzrušil nějaký obrázek na Googlu. Je to směšné, trapné a rozhodně ne přesvědčivé, ve většině případů probouzí výsměch, pohrdání a pohoršení.

5. Skutek utek
Aneb kdo z těch, co na internetu píší o týrání zvířat, pro to taky něco udělal? Většina těch mladých, co odpoledne otevřela Google a vybuchla nad několika obrázky, pak o tom napsala pár přecitlivělých blbostí a vytvořila fotomontáž s několika nápisy, večer stejně kouká na horory na kožené pohovce s břichem plným masa z obchodu. A i kdyby ne, tak v čem vlastně spočívá ta zázračná pomoc zvířatům? Autorky všech těch obrázků, které prý máme sdílet a šířit úplně všude, si asi myslí, že se dík tomu lidé o týrání zvířat dozví. Jenže každý člověk v ČR ví, co je to týrání zvířat, i malé dítě si to snadno domyslí. Ti, co zvířata týrají, to také ví moc dobře. A opravdu si nebudou prohlížet Google a dívčí blogísky, aby se koukali na fotky zvířat z Photoshopu a četli slogany "Jsi proti týrání zvířat? Sdílej!" a dojímali se tím. Tak k čemu je, když šíříte obrázek po všech čertech a dáte like na pět stránek? Zhola k ničemu. Nebo si někdo myslí, že pašerák zvířat si řekne "Hmmm, stránka "STOP TÝRÁNÍ ZVÍŘAT" má na Facebooku už 500 like, to abych rychle přestal…"? Nebo petice - k čemu většina z nich je? Zejména ty "petice", kdy se na blogu objeví "Kdo je proti týrání zvířat, zapište se do komentářů!" K čemu to je? To někdo půjde do domu nějakého tyrana s papírem, na kterém budou jména stovky lidí? Co od toho kdo očekává? Je to stejné, jako kdyby učitel přišel do třídy, zeptal se "Komu vadí týrání zvířat?", spočítal zvednuté ruce a prohlásil "Skvěle, dvacet lidí, to je cíl naší práce." Vlastně veškerá tahle komedie na internetu nemá žádný smysl. Zvířata nežijí na internetu a fotografiích, žijí v reálném světě. To, že sdílíte a pošlete pár obrázků, opravdu nikomu ani trochu nepomůže.

6. Aktivismus
Snad netřeba rozvádět. Lidé-ekoteroristé, kteří v noci vtrhnou na farmy, do skladů či vědeckých objektů, aby "osvobodili" pár zvířat zde držených, jsou zločinci, kteří s ochranou zvířat nemají nic společného. Zvířatům způsobí stres, poškodí je a značná část kvůli nim rychle uhyne (vypuštění kožešinových norků do přírody končí hromadným úhynem během několika dnů, "osvobození" psi se ve stresu dostanou na ulici nebo do útulku, kde snadno pojdou). Aktivisté pak trápení zvířat, která sami utýrali, svedou na onu farmu či laboratoř. Jsou právem souzeni z vloupání a týrání zvířat.

Tento obrázek obsahuje mnohé z výše uvedených bodů:


Další příklady toho, jak by propagace vypadat neměla, najdete v příloze zde:
http://higurashi-tym-cikady.blog.cz/1509/spatna-propagace-tyrani-zvirat

Správná propagace

Naskýtá se tedy otázka: Jak ochranu zvířat efektivně propagovat, aniž by měla negativní dopad? Celistvá odpověď zřejmě neexistuje. Ochrana zvířat je daleko více než jiné oblasti ochrany přírody ovlivněna lidskými city a individuální povahou každého jedince, takže se vždy najde někdo, komu daná propagace přijde ubohá a trapná. Dá se však pobrat poučení z těch nejčastějších chyb a sestavit článek/leták(plakát tak, aby odpovídal důstojnému a nestrannému poselství.

Motivace
Nic nejde bez dobré motivace. A člověk nic neudělá jen tak. Když propagujete zákaz prodeje kožešin a chovu zvířat na kůži, pokuste se lidem ukázat, že syntetické materiály jsou k nerozeznání od pravé kožešiny, nezničí se a jsou podstatně levnější (lidé často slyší na cokoliv týkající se úspory peněž). Když propagujete vegetariánství, zdůvodněte, proč je pro lidské zdraví dobré maso nekonzumovat. Lidé musí vědět, že když se kvůli zvířatům omezí, vrátí se jim to. Holý fakt, že kvůli masu či oděvu zvířata trpí a umírají, je sice důležitý, ale to každý zná a zpravidla to k přesvědčení nestačí.

Články, letáky…

- Používejte spisovnou češtinu, kontrolujte si překlepy a pravopis. Text se lépe čte a působí vážně a důvěryhodně.
- Vyvarujte se bodů výše popsaných. Žádné urážky, nadávky, hlášky typu "Vždyť jsou tak roztomilí!!!! Oni si to nezaslouží!!!"
- Nepoužívejte příliš mnoho otázek ("Tak cos tím uděláme?" "Přidáte se?" "Vadí vám týrání zvířat?"), vyvarujte se vykřičníků (Pomozte nám!!!!! Prosím!!!!!! Nás to bolí!!!!!!), text je nepřehledný a působí odpudivě.
- Používejte jen své vlastní nebo volně použitelné obrázky (Na Google lze filtrovat obrázky dle licencí a autorských práv). Pokud musíte použít cizí obrázek, uveďte zdroj nebo autora.
- Nepoužívejte smajlíky. Text pak nepůsobí vážně.

Účel
Chcete-li po někom, aby s týráním zvířat bojoval, vysvětlete mu, jak na to. Zvířatům lze pomoct těmito způsoby:
- veganství, vegetariánství
- užívání léčiv a přípravků, které nebyly testovány na zvířatech, užívání přírodních léčiv (čaje, masti atd.)
- nekupovat žádné výrobky ze zvířat (kůže, kožešina, slonovina, parohy, kopyta, kosti, krunýře…) ani suvenýry z dovolené (často jde o pytláctví)
- nekupovat domácí zvířat z množíren a internetu
- ohrožené druhy domácích zvířat (např. suchozemské želvy) s certifikátem CITES nekupujte, nejsou-li k nim papíry a doklady (riskujete tak, že zvíře je chováno ilegálně nebo pochází z divočiny a můžete být sami obviněni a zatčeni)

Obrázky pro šíření
Zabýváte-li se týráním zvířat aktivně a dlouhodobě, je dobré vytvořit si stránku, na které můžete tématiku rozvést a blíže popsat. Obrázky pro šíření vám pak mohou posloužit jako propagace. Měly by obsahovat adresu vašich stránek a zprávu, zda-li je možno jej sdílet a šířit. Obrázek může mít např. takovouto podobu:

V žádném případě by propagace ochrany zvířat neměla být nástrojem k urážení lidí, zesměšňování, ponižování, výzvami k zabíjení lidí a šíření lží, poplašných zpráv a falešných obvinění (např. farmaceutických společností). Propagace něčeho, co stojí proti ilegální činnosti, nesmí být sama v rozporu se zákonem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Wild Rosette from Underworld Wild Rosette from Underworld | Web | 20. září 2015 v 21:41 | Reagovat

Týrání zvířat a dětí je moooc špatné :(

2 blechov blechov | E-mail | Web | 23. září 2015 v 18:21 | Reagovat

Dobrý i užitečný rozbor problému.

Svůj názor vyjádřím jen stručně. Boj proti týrání zvířat - a proti čemukoli - sice může vycházet z citu, ale musí být veden rozumem. Tedy rozborem situace i příčin, a z toho vyvozením námětů i způsobů řešení.
Jakkoli nejsem vegetarián, dobře vnímám, že - zejména moderní "efektivní" chov nejen jatečních zvířat je až neúnosně tvrdý. Když si taková slepička kdesi na dvorku pohrabávala po broučcích, pásla se na travičce, snášela vejce, a nakaonec skončila v polévce, bylo to jaksi přiměřené. Žila dobře, skončila, no v přírodním koloběhu. Dnes? Jak je uvedeno o těch nosnicích v článku.

3 Andey Andey | Web | 24. září 2015 v 20:24 | Reagovat

Zajímavý článek :
Souhlasím s tebou. Ty první body člověka jen odradí a dál se o to nezajímá, ale když je to podáno jako ten druhý způsob, tak to zaujme. Už to nějak vypadá, je to přehledné a obsahu je to jen důležité informace. :)

4 Bleskobleska Bleskobleska | 1. října 2015 v 18:28 | Reagovat

Velmi smysluplný článek :) Konečně někdo, kdo o této věci umí něco napsat.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama