Říjen 2015

Ask.fm - říjen 2015

27. října 2015 v 16:45 | správce |  Ask.fm - odpovědi
Zde je první článek zveřejňující odpovědi na všechny dosud poslané otázky.

Odkud jsou fotky na pozadí tvého blogu?

Vlastní archiv :)


Kolik lidí píše články na blog higurashi-tym-cikady.blog.cz?

Pouze 1 - ten kdo jej i založil. A ten člověk také odpovídá na ask.fm a spravuje FB stránku.


Proč mažeš články na téma týdne?

Většina těchto článků nejsou projekty, jsou to úvahy a svědectví týkající se nějakým způsobem ochrany životního prostředí. Jde však z převážné části o osobní pohled a názor, ač logicky vesvětlený - a tento web má především pojednávat o tom, co se skutečně na světě děje, jaká je skutečná situace a co se musí udělat. Kromě toho, mnoho článků na téma týdne řeší témata, která pro zachování planety buďto nejsou podstatná a náš svět na nich zkrátka nestojí (vůbec "nejslavnější článek" na webu na téma "pes je jídlo x pes není jídlo"), nebo je nelze zcela objektivně řešit, případně ne v naší zemi (dnes již smazaný článek o přelidnění a morální otázce "mít 10 dětí x nemít děti a pracovat"). Tyto články nemají na webu své trvalé místo a jsou průběžně mazány, v rozmezí několika týdnů až měsíců po uveřejnění.


Souhlasíš, že dostihy sou týrání koní a mělo by se to zakázat??

To rozhodně ne. Ve skutečnosti je jezdecký sport důvodem, proč jsou dnes miliony koní vůbec naživu.
Od domestikace koní (cca 5000 let) jsme je využívali pro mnoho účelů. Zprvu to bylo tak, že koně nás nepotřebovali, zato my potřebovali je. Orali nám pole, bojovali za nás ve válkách, bavili nás svými sportovními výkony. Zlom nastal po 1. světové válce, kdy se začaly používat místo koní tanky, těžké střelné zbraně, na polích traktory a na závodních drahách auta a motorky. na území ČR dnes existuje pouze zlomek koní, kteří tu byli předtím. Navíc koně z divoké přírody už v Evropě už dávno vymizeli a zůstala nám jen citlivá šlechtěná plemena, která se bez naší péče prostě neobejdou. Dnes už koně k ničemu nepotřebujeme, zato oni životně potřebují nás. Kůň je už jen zálibou, proto jsou hitem různé přirozené komunikace, nové jezdecké styly a disciplíny, výstroj, výbava, a na koně najednou máme čas (pokud už ho máme).
Nikdo se však o koně nebude starat jen tak. Kůň není křeček, je to časově i finančně náročné zvíře a člověku musí jeho náročnou péči a čas nějak splatit - jezdectvím (koní sloužících u policie či na rehabilitačních střediscích, je jen velmi malé procento). Dostihoví koně si žijí v luxusu, na který si ovšem musí sami vydělat. Mít koně pro to, aby se jen pásl a žral drahé krmivo, a my s ním nemohli nijak pracovat, by možná mohla mít nějaká mladá nadšenkyně, rozhodně však ne hřebčíny a jezdecké stáje. Také lidé, kteří sledují dostihy, nebo aspoň Velkou Pardubickou, se o koně nijak nezajímají, ale skrz dostihy o nich mají aspoň malé povědomí a už tím podporují jejich chov. Ve chvíli, kdy by byly dostihy zakázány, přestane mít populace o koně zájem, kůň bude s trochou štěstí jen drahá záliba malých holek a masná surovina. A kdyby bylo jezdecví zakázáno úplně, během několika let by koně na našem území zcela zmizeli, všichni by skončili na jatkách jako nadále nepoužitelná zvířata, co pouze vyžírají svého majitele.
Jezdecký sport je to, co koním zajišťuje budoucnost. Potřebují člověka - a musí mu kompenzovat tu dřinu, kterou obnáší péče o ně. Navíc ani po duševní stránce nejsou dostihy týráním - koně mezi sebou soutěží a závodí i v přírodě a na pastvinách, a na dostihovém poli je vpřed neženou bičíky, ale touha být první. Zejména hřebci a valaši si dostihy užívají - ve stádu soupeří o to, kdo bude první u žrádla, u klisny, a na závodišti soutěží, kdo bude první v cíli. A to, že čas od času se kůň na dostizích zabije - každý sport je takový. Na závodech kol, aut či motorek také umírá spousta lidí, a nikoho nenapadlo, že by to mohlo být týrání lidí. A na těžké závody jako je VP mohou pouze koně, kteří prošli kvalifikacemi a u kterých se příliš nepočítá s tím, že by na dráze měli problémy.
Bez dostihů a jezdectví by dnes domácí kůň již zkrátka neexistoval.


Jaké zvíře je podle tebe nejlepší?

Co znamená "nejlepší?"

Nejdůležitějšími živými organismy na planetě Zemi jsou bakterie, roztoči, parazité, rozkladači, hmyz a jiní bezobratlí. Bez nich by žádné ekosystémy a ani vyšší formy života nemohly existovat. Oproti tomu velcí savci apod. mají pro přežití oněch bezobratlých či rostlin jen minimální význam. A vůbec nejmenší význam pro Zemi mají domácí šlechtění zvířata - psi, skot, koně... - to není otázkou názoru, je to holý fakt, pravda, bez které by život na planetě prostě nebyl.
Má osobně nejoblíbenější zvířata jsou zvířata divoká a nikdy nedomestikovaná. Veliké oblibě se u mne těší zajíc polní, z domácích zvířat domácí králík (preferuji "divoce" vypadající plemena např. saténový rexi nebo zaječí králík, zato berani, teddy a lvíčci mi přijdou příliš přešlechtění a nepřirození) a také ryby a všichni plži (hlemýžď, oblovka, páskovka...).


Prezentuješ ve svých článcích na blogu spíš svůj názor nebo fakta?

Ráda bych napřed řekla, že web higurashitymcikady.blog.cz není míněn jako Blog - tzv. online deníček. V minulosti mě stránky jako wbs.cz a estranky.cz zklamaly, takže jsem web založila na portálu blog.cz. Nejde však o "blogísek", nábrž o web zabývající se ochranou přírody a životního prostředí. Když usilujete o ochranu čehokoliv, nemůžete si vymýšlet. Musíte pomáhat podle toho, co je skutečnost a co může reálně pomoci. Skutečnost sice mnohdy zní jako naprosté SCIFI, ale je to realita, kterou nikdo svým názorem nezmění, ani kdyby se postavil na hlavu. Všechny články týkající se projektů a ochraně ŽP vycházejí z holých faktů, ať se to někomu líbí nebo ne (také bych si přála, aby to bylo jinak, ale boužel...).Méně hodnotné jsou pak úvahy na různá témata (nejčastěji "téma týdne" od Blog.cz), které popisují pohled na jistý morální poklesek apod. Ty vychází z velké části (cca 50%) z mého osobního názoru a přesvědčení, na web o ochraně reálného světa však nemají příliš co dělat a jsou průběžně mazány.


Už ti někdy někdo napsal nějakou nadávku nebo výhružku smrtí? Jaké?

Ano, spoustu. Za celou činnost webu přišlo cca několik desítek přímých i nepřímých urážek a výhružek smrti.
Přímou urážku si pamatuji od nějakého malého děvčete (předpokládám). Obsahovalo spoustu vulgarismů a něco v tom smyslu, že mi na ulici rozbije čelisti a rozkope hlavu, bylo tam hodně chyb a zvláštních výrazů, šlo to obtížně luštit.
Pak nějaké ty nevulgární urážky zřejmě od dospělých, např. že s ochranou přírody tahle má snaha nemá nic společného, že mám daleko menší cenu než jakýkoli jiný živočich apod.
Kdosi mi napsal (nepřímo mne, ale na webu, jenž sdílel jeden z mých článků), že "autorka" by se měla jít léčit, a to nejlépe kyanidem (prudce jedovatá anorganická sloučenina) - tzv. nepřímá výzva ke spáchání sebevraždy nad tím, jak jsem ******* . Jinak rady, abych se šla léčit nebo si šla vzít prášky jsou velice časté. Ale potěší mne, když mi negativní, byť často vemi agresivní komentáře někdo píše jazykem spisovným (kolikrát téměř odborným), což nasvědčuje tomu, že jej psal někdo dospělý se zdravou mírou vyjadřování, což je právě ten typ lidí, které se snažím oslovit, a je to vlastně přímý důkaz toho, že mé články tito lidé čtou :)


Jak muzu chranit kockovite selmy? :)

Kočka domácí je na člověku nezávislá (nejde-li o přešlechtěná plemena s celo řadou disabilit) a v našich končinách přemnožená, a tudíž není třeba jí nějak zvlášť pomáhat. Naopak toulavé domácí kočky likvidují ekosystémy po celém světě a přenáší choroby na zvířata i na člověka.
Divoce žijící druhy velkých i malých koček lze podpořit přes Zoologické zahrady tzv. "adopcí" nebo jiným finančním příspěvkem na jejich chov.
Další možností ochrany je nekupovat žádné výrobky z kožešiny těchto zvířat (platí zejména v tropických destinacích, jde o pytláctví). Jedna africká záchranná stanice pro gepardy přišla na jeden velice dobrý zpsůob ochrany divokých gepardů před farmáři (ne všechny útoky na dobytek mají a svědomí gepardi, hodně zde přispívají např. karakalové). Mají valstní chovnou stanici anatolských pasteveckých psů a štěňata dávají farmářům jako hlídače. Anatolský ovčák má velmi dobrý smysl pro ochranu dobytka a vzhledem k jeho velikosti se s ním ani gepard nemůže měřit. Pes jej odradí od útoku a farmář šelmy nestřílí. Toto řešení problému s útoky gepardů a jejich ochranou je velice ekologické a také účinné a zájemců mezi farmáři o štěňata anatolů přibývá.

10 důvodů, proč v zimě dokrmovat ptáky

24. října 2015 v 12:17 | správce |  Zvířata
Letos přišly mrazy poměrně brzy. Pamatuji, že minulý rok jsem na konci října ještě pobíhala venku v tenké mikině, letos
již mrzne. Přestože sníh ještě nenapadl ve velkém, hmyz již nelétá, pole jsou sklizena apoooraná a ptáci nenacházejí tolik potravy jako v létě. Dokrmovat ptáky můžeme podle počasí klidně od listopadu do března, takže už pomalu začínám. Na budky nalétávají sýkory koňadry i modřinky, kosi, žluvy, a určitě i další ptáci, které jsem zatím neměla to štěstí zahlédnout.


Obecně je dokrmování ptáků věcí známou již dlouho a spousty lidí krmí v zimě ptáky tradičně. Pro všechny zde mám 10 důvodů, proč je dobré ptáčky v zimě (správně) přikrmovat. :)

1) Tím, jak člověk přetvořil krajinu, přišli ptáci o mnoho míst, kde by v zimě mohli najít potravu. I v místech, kde je v zimě relativně teplo a příliš nesněží (např. Praha), ptáci na pooraných polích a nad městy vysloveně hladoví.

2) Některé druhy drobného ptactva jsou na dokrmování závislé z toho důvodu, že právě díky přikrmování v dřívějších dobách se z původně stěhovavých druhů staly druhy stálé. Nyní, v souvislosti s bodem 1., by bez lidské pomoci zkrátka nepřežily.

3) Zvlášť děti si oblíbí pozorovat hejna ptáčků, jak krouží a sedají na krmítka. Pokud si dítě přeje zvířátko, ale nemůže ho mít, v zimním období se může starat o ptáčky jako o své vlastní. Ptáci se navíc mnohdy vracejí na zimu do míst a zahrad, kde loni pravidelně chodili pro potravu.

4) Ptáci žijí všude, jak na venkově a okrajích měst, tak přímo ve městech. Nemusíte mít ani zahradu, ani přírodu hned přes ulici, abyste mohli ptáčky dokrmovat. Můžete azvěsil lojové koule nebo ptačí budku např. na okenní parapet a i v centru měst tak můžete mít malý kousek přírody hned za oknem.

5) Pozorování ptáků není užitečné pouze ornitologům, ale může dětem pomoci při poznávání přírody, ať už v prvouce nebo středoškolské biologii. Dostanete-li domácí úkol nebo referát, nemusíte pro inspiraci chodit daleko. Ptáci, kteří v zimě chodí ke krmítkům, jsou denní živočichové.

6) Nejen malé děti se mohou shlédnout v krmení ptáčků. Často vídáme starší osoby, které chodí do parku nebo k rybníkům a krmí holuby či kachny. Pomoci jinému živočichovi byť jen obyčejným kusem žvance mnoha lidem pomáhá překonat samotu, pozvednout si náladu a mnozí se cítí užitečnější.

7) Jeden ptáček toho nezkonzumuje nijak moc. Nemusíte podávat drahé komerční krmivo, pokud nechcete kupovat lojové koule a zrní, můžete ptáčkům nabídnout to, co máte doma - ovesné vločky, drcené oříšky, strouhané jablko, vařené nesolené brambory...

8) Dokrmování ptákům přes zimu zkrátka pomáhá. Nekrmíte-li pro ně nevhodným či škodlivým krmivem (krmení pro rybičky, těstoviny, hodně solené a kořeněné pečivo (drobní ptáci nesmí pečivo vůbec), nemůžete jim ublížit, můžete jim jenom pomoci.

9) Vyrobit si tukové krmítko je snadné a zejména děti může velice bavit. Vyřádit se mohou na krmítku z PET lahve nebo z květináče. Zvlášť pokud vaše dítě tráví všechen volný čas u počítače.

10) Z bezpečnostních důvodů by krmítko mělo být umístěno z dosahu koček a psů. Nicméně i za oknem sedící kočka bude se zaujetím pozorovat hejna ptáčků u krmítka, a některé to vydrží i několik hodin. Ptáci, kteří vaše krmítko navštěvují pravidelně, se po čase přestanou kočky za oknem děsit, i když máte krmítko přímo na okenním parapetu.

O rubrice

11. října 2015 v 12:18 | správce |  Ask.fm - odpovědi
Dne 11.10.2015 byla vytvořena nová rubrika. Do této rubriky budou vždy poslední týden měsíce uveřejněny odpovědi na otázky, které nám jsou kladeny na portálu Ask.fm (za předpokladu, že se za uplynulý měsíc nějaká objeví).

Náš profil můžete sledovat zde: ask.fm/HigurashiTymCikady

Máte-li k naší stránce jakékoliv dotazy, poznámky, připomínky, můžete nás kontaktovat na našem mailu higurashi.tym.cikady@gmail.com nebo se dotázat anonymně na výše uvedené adrese.