10 důvodů, proč v zimě dokrmovat ptáky

24. října 2015 v 12:17 | správce |  Zvířata
Letos přišly mrazy poměrně brzy. Pamatuji, že minulý rok jsem na konci října ještě pobíhala venku v tenké mikině, letos
již mrzne. Přestože sníh ještě nenapadl ve velkém, hmyz již nelétá, pole jsou sklizena apoooraná a ptáci nenacházejí tolik potravy jako v létě. Dokrmovat ptáky můžeme podle počasí klidně od listopadu do března, takže už pomalu začínám. Na budky nalétávají sýkory koňadry i modřinky, kosi, žluvy, a určitě i další ptáci, které jsem zatím neměla to štěstí zahlédnout.


Obecně je dokrmování ptáků věcí známou již dlouho a spousty lidí krmí v zimě ptáky tradičně. Pro všechny zde mám 10 důvodů, proč je dobré ptáčky v zimě (správně) přikrmovat. :)

1) Tím, jak člověk přetvořil krajinu, přišli ptáci o mnoho míst, kde by v zimě mohli najít potravu. I v místech, kde je v zimě relativně teplo a příliš nesněží (např. Praha), ptáci na pooraných polích a nad městy vysloveně hladoví.

2) Některé druhy drobného ptactva jsou na dokrmování závislé z toho důvodu, že právě díky přikrmování v dřívějších dobách se z původně stěhovavých druhů staly druhy stálé. Nyní, v souvislosti s bodem 1., by bez lidské pomoci zkrátka nepřežily.

3) Zvlášť děti si oblíbí pozorovat hejna ptáčků, jak krouží a sedají na krmítka. Pokud si dítě přeje zvířátko, ale nemůže ho mít, v zimním období se může starat o ptáčky jako o své vlastní. Ptáci se navíc mnohdy vracejí na zimu do míst a zahrad, kde loni pravidelně chodili pro potravu.

4) Ptáci žijí všude, jak na venkově a okrajích měst, tak přímo ve městech. Nemusíte mít ani zahradu, ani přírodu hned přes ulici, abyste mohli ptáčky dokrmovat. Můžete azvěsil lojové koule nebo ptačí budku např. na okenní parapet a i v centru měst tak můžete mít malý kousek přírody hned za oknem.

5) Pozorování ptáků není užitečné pouze ornitologům, ale může dětem pomoci při poznávání přírody, ať už v prvouce nebo středoškolské biologii. Dostanete-li domácí úkol nebo referát, nemusíte pro inspiraci chodit daleko. Ptáci, kteří v zimě chodí ke krmítkům, jsou denní živočichové.

6) Nejen malé děti se mohou shlédnout v krmení ptáčků. Často vídáme starší osoby, které chodí do parku nebo k rybníkům a krmí holuby či kachny. Pomoci jinému živočichovi byť jen obyčejným kusem žvance mnoha lidem pomáhá překonat samotu, pozvednout si náladu a mnozí se cítí užitečnější.

7) Jeden ptáček toho nezkonzumuje nijak moc. Nemusíte podávat drahé komerční krmivo, pokud nechcete kupovat lojové koule a zrní, můžete ptáčkům nabídnout to, co máte doma - ovesné vločky, drcené oříšky, strouhané jablko, vařené nesolené brambory...

8) Dokrmování ptákům přes zimu zkrátka pomáhá. Nekrmíte-li pro ně nevhodným či škodlivým krmivem (krmení pro rybičky, těstoviny, hodně solené a kořeněné pečivo (drobní ptáci nesmí pečivo vůbec), nemůžete jim ublížit, můžete jim jenom pomoci.

9) Vyrobit si tukové krmítko je snadné a zejména děti může velice bavit. Vyřádit se mohou na krmítku z PET lahve nebo z květináče. Zvlášť pokud vaše dítě tráví všechen volný čas u počítače.

10) Z bezpečnostních důvodů by krmítko mělo být umístěno z dosahu koček a psů. Nicméně i za oknem sedící kočka bude se zaujetím pozorovat hejna ptáčků u krmítka, a některé to vydrží i několik hodin. Ptáci, kteří vaše krmítko navštěvují pravidelně, se po čase přestanou kočky za oknem děsit, i když máte krmítko přímo na okenním parapetu.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Dokrmujete v zimě ptáky?

Ano 83.3% (25)
Ne 16.7% (5)

Komentáře

1 dasatomaskova dasatomaskova | E-mail | Web | 24. října 2015 v 17:40 | Reagovat

Pěkný a užitečný článeček:-)))

2 dasatomaskova dasatomaskova | E-mail | Web | 24. října 2015 v 17:42 | Reagovat

Zapoměla jsem dodat, že krmíme ptáčky celou zimu a je to pro nás naprostou samozřejmostí:-)))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama