Silvestr - dlouhá noc pro zvířata(?)

14. prosince 2015 v 18:03 | správce |  Zvířata
Novoroční ohňostroje jsou jakousi pseudotraicí po celém světě. Každý rok se však rozjíždí řada petic proti ohňostrojům, která má nahrávat zvířatům, která se jich bojí.
Je to však obrovský a vlastně i nereálný cíl. Tak silnou a oblíbenou "tradici" se pokusit vyviklat s pouhým argumentem "Nepořádejte ohňostroje! Můj pejsánek se jich bojí!" je buďto hodně odvážně, nebo pořádně naivní. A lidé jakožto celek asi těžko ustoupí hysterickým výkřikům "několika" milovníků zvířat. V pro zvěromily ideálním světě by ohňostroje a silvestrovská zábava neexistovaly. Existuje ovšem kompromis...


"Proč bych se měl vykašlat na tradici, kterou si s celou rodinou každý rok užíváme a scházíme se na ni, a pořádá se navíc jen jednou v roce, jen kvůli nějakým cizím, rozmazleným čoklům?!"
Kompromisem je přemístit veškeré novoroční dění do měst a velkých obcí, kde se odehrávají ohňostroje pořádané samotnou obcí a zakázat nebo aspoň omezit soukromé pořádání ohňostrojů na okrajích měst a samotkách, příp. velice malých vesnicích (např. do 100 obyvatel).

Co se tím vyřeší?

Lidé mají v povědomí zejména to, že se jejich mazlík schová na Silvestra pod postel. Daleko větší problémy a stres však zažívají divoká zvířata.
Domácí zvíře před přímým hlukem a světly ohňostrojů chrání stěny domu/bytu, závěsy/želuzie na oknech a navíc mají spoustu možností, kam se ukrýt (Pod postel, na postel, pod stůl, na křeslo, do pelechu...). Domácí zvířata jsou na mnohé civilizační jevy aspoň částečně zvyklá a velké procento se Silvestrovských ohňostrojů vbec nebojí a ignorují je. Uprostřed noci mají být navíc zavřená doma. Když se pes venku při ohňostroji vyvlíkne z obojku a uteče, není to chyba těch, kteří ohňostroj odpalují, ale nezodpovědných a slaboduchých majitelů, kteří psa berou v této situaci ven (a není nic lepšího než svést vlastní hloupost a vinu za útěk psa na někoho jiného...).
Divoké zvíře tuto možnost nemá. Ohňostroje pořádané na okrajích měst jim práskají přímo nad hlavou, ohlušují a oslepují svými světly. Divoká zvířata si nedokáží racionálně vysvětlit, proč je najednou uprostřed zimní noci takový rámus a světlo. Menší z nich se dokází ukrýt pod křoviny mezi poli nebo v lesích, ale v kulturní krajině bez úkrytů a křovisek nemají jak před hrozivým jevem uniknout. V panické hrůze prchají i přes silnice, neboť hluk a světla aut splývají s ohňostrojem a spousta z nich umírá pod koly aut.

Jak mohu pomoci já?

Neodpalujte ohňostroje soukromně. Pokud můžete, vyrazte sami nebo i s rodinou do centra měst, kde z jednoho ohňostroje mají požitek tisíce lidí, ne jen jeden. Už vůbec neodpalujte ohňostroje na odlehlých místech - na polích, v lesích.... nejenže to stresuje zvěř, ale hrozí i zvýšené riziko lesního požáru a zbytky ohňostrojů znečišťují okolí.
Na internetu před Silvestrem kolují různé petice. Těžko říct, jestli vůbec něčemu pomáhají, ale hlasovat může každý, je to zdarma a zabere to jen několik okamžiků.
A samozřejmě máte-li domácí zvířata, nechoďte se psy na procházky v době odpalování petard (cca 22:00), máte-li možnost, poušťějte je "vyvenčit" pouze na zahradu, na malý okamžik a pečlivě je hlídejte, zajistěte, aby nemohla utéci pryč a poskytněte jim místo úkrytu (např. kočky a králíci mají rádi krabice). pakliže máte problémové nebo neurotické zvíře, konzultujte předem s veterinářem možnost podání zklidňujících přípravků.

A na závěr několik paradoxů ohledně majitelů zvířat a ohňostrojů...

1) Na internetu se to jen hemží nenávistnými komentáři a diskuzemi ohledně "zlých lidí pořádajících ohňostroje, kteří děsí nevinné psíčky". Ale na veřejnosti? Žádné demonstrace (na rozdíl od chovu kožešinových zvířat, změně klimatu…), žádné pochody ba dokonce ani skoro žádné letáčky a mimo-internetová osvěta. A z těch miliónů lidí, co se schází na náměstích, kde se ohňostroje pořádá, statisíce mají své zvíře zavřené doma a veselí se spolu s ostatními občany, a velká část z nich ještě toho dne vystupovala proti ohňostrojům v diskuzích na internetu. Takže tak hrozné to asi zase není, ani pro ty samotné (hysterické) páníčky…

2) Mnoho pejskařů nadává na ohňostroje, posolené chodníky, hustou dopravu ve městech a mají pocit, že společnost musí od všeho okamžitě upustit jen kvůli jejich psíčkovi, kolem kterého se otáčí celá galaxie.
Ale největším viníkem jeho "utrpení" (je-li reálné - spousta psů nemá problémy ani s ohňostrojem, ani se solenými chodníky v zimě) jsou páníčci samotní. Když ví, že žijí v centru města, v paneláku bez zahrady, ke se v zimě solí chodníky rok co rok a pořádá se ohňostroj rok co rok, proč si vůbec psa pořizují? Kdyby jim na jeho blahu skutečně záleželo, v jeho zájmu by si jej nepořizovali (do takového prostředí), místo toho aby pak držkovali na lidi, kteří s tím zvířetem nemají nic společného. Také často chodí se psem na procházku do míst, kde je hluk a lidé nebo na Silvestra v dobu, kdy už se "střílí", pokud se pes bojí, leckdy uteče a případně je sražen autem, a majitelé pak hubují, že kvůli ohňostrojům a autům jim pes utekl a pošel na silnici.
Když zkrátka nežijí v místě pro psa dostatečně přijatelném, tak proč si místo něj nepořídí kočku, králíka, rybičky….? (pokud zvíře opravdu tak moc potřebují). Ve výsledku je (sobeckým) mottem těchto lidí "Já chci psa, tak ho musím mít!", "Já jsem pejskař a toto je můj Alík - kdo je víc?!"a "Já jsem pejskař, ostatní, starejte se!"

3) Majitelé zvířat mají velice často pocit, že jejich zvířátko asi umře, pokud se někdy vystresuje, a mluví o jejich strachu z ohňostroje jako o smrtelné chorobě, která mu zničí celičký život.
Pes se sám přidal ke člověku, drží se u něj dobrovolně a je na něm závislý. Takže logicky se hold musí také v něčem uskromnit a přizpůsobit a snášet občasný stres z jistých civilizačních jevů. Člověk se v životě také stresuje (a to podstatně víc než jeho zvíře, netýrá-li jej a nezanedbává) a to i kolikrát kvůli zvířatům samotným (ať už vlastním nebo cizím) a působí mu potíže. Před stovkami let se psi na vesnicích báli bouřek (to někteří i dnes), člověk měl také spoustu svých problémů.
Každý živý tvor v životě zakouší něco stresujícího a nepříjemného. Stres k životu a existenci zkrátka patří a ne nadarmo se říká, že co tě nezabije, to tě posílí. Každý problém učí živočicha vývinu, obraně, houževnatosti a síle. Krátkodobý stres živému tvorovi pomáhá vyrovnat se se všemi dalšími a stát se silnějším a odolnějším. A tvor, ať už člověk nebo zvíře, žije-li celý život jen v pohodě, nemusí se nikomu a ničemu přizpůsobovat a vše se točí jen okolo něj, stává se slabým, rozmazleným, sebestředným, nepřizpůsobivým a přecitlivělým, což je obrovský problém domácích zvířat, která jsou svými majiteli za každou cenu hýčkána a straněna veškerých přirozených stresů a rovněž problém majitelů, kteří žijí v chorobném strachu o svého mazla, považují za nutné a samozřejmé ho uctívat a vyžadují od všech ostatních, aby takto (zvrhle) činili také.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Považujete chov domácích "mazlíčků" za nezbytný pro lidskou psychiku a duševní pohodlí?

Ano, bez domácího zvířete se žít nedá.
Ne, bez zvířete člověk může fungovat, je-li sociálně zabezpečen.

Komentáře

1 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 14. prosince 2015 v 21:04 | Reagovat

My ohňostroje nemáme... jednoduše: kvůli přírodě, zvířatům a taky naší úžasné sousedce :D
Máme jenom prskavky a těmi pěkně ověsíme vlastní strom. Potom se kocháme jinými ohňostroji... Máme krásný výhled, protože bydlíme na kopci a všude kolem je jinak rovina.

2 dadainka dadainka | Web | 15. prosince 2015 v 20:11 | Reagovat

Ohňostroje jsou k ničemu. Nebezpečné, ruší a ještě trpí zvířata. Přežitek.

3 Broken girl Broken girl | Web | 22. prosince 2015 v 16:51 | Reagovat

Taky nemám ráda ohňostroje :D hlavně z nich mám strach :D :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama