Chyby, které dělají (ne)ochránci přírody

21. ledna 2016 v 18:53 | správce |  Téma týdne
Chybovat je lidské a zcela přirozené. Bez chybování bychom se nikdy nevyvunuli, nikdy se nenarodili a nemohli přežít. Chyby jsou to, co nás učí a posouvá. Ale jsou chyby, které nemají negativní dpady jen na nás samotné a jednu nebo dvě osoby vedle nás (jako bývá např. chybování ve vztazích), ale jsou globálního rozsahu a jsou daleko ničivější jak pro nás, tak pro zbytek světa.
Nebudu zde vyjmenovávat všechny globální problémy, ale budu se věnovat chybám, kterých se dopouští málo zkušení, zejména mladí ochránci přírody (a kterých jsem se dopouštěla i já - stydím se za to do dneška) a o kterých by měl vědět každý, kdo o ochraně přírody uvažoval nebo se v ní chce angažovat.


"Mé přičinění nemá význam"

Nejrozšířenější věta a názor, aspoň co se ochrany přírody týče. Tady má člověk pocit a názor (z 95% jde o lenost a lhostejnost, ale budiž - pocit a názor), že oproti 7 200 000 000 lidí na světě nic neznamená a svou činností nikomu a ničemu nemůže ubližovat, stejně jako nemůže pomoci, že je jen kapkou vody v moři. Zvláštní je, že jakmile jde o vztah, o sex, o jakoukoli prkotinu, tak ani náhodou nejsme kapka v moři, ale patří nám svět, na všechno známe svá práva a dovolujeme si cokoli bez ohledu na nikoho okolo nás.
Tato věta je samozřejmě naprostý nesmysl. Člověk jako jedinec konzumuje naprosto příšerné množství nejrůznějších věcí a změna jeho životního stylu, byť jenom něco jako omezení konzumace masa a používání palmového oleje, dokáže daleko víc, než si většina lidí myslí a do budoucna pomůže daleko víc, než nejdelší pracovní kariéra. To, co lidem brání ve změně života, je už v 95% lenost, sobeckost a lhostejnost.

"Mysli globálně, jednej lokálně"

Tuto chybu dělají hlavně mladí (dětští) ochránci přírody, kteří nemají dostatek zkušeností - nereálné cíle. Když si 10leté dítě řekne, že bude chránit přírodu, je to skvělé a chvályhodné, ale musí se vědět jak na to.
Dát si ihned za cíl, že zastavíte pytláctví, pěstování palmy olejné nebo týrání zvířat je sice hezká, ale nereálná představa. Nemá žádný smysl vyvěšovat po ulici plakátky s nápisem "Zachraňte tygry! Zrušt pytláctví!" a obrázkem z googlu, když na přežití tygra nemá česká společnost téměř žádný dopad a pytláctví vůči tygrům v naší zemi neexistuje.
Když chcete lidi k něčemu přemlouvat a pomoci něčemu, musíte napřed vymyslet způsob, co vlastně pro záchranu tygrů/zrušení PO/zastavení týrání zvířat můžete udělat vy a co může udělat společnost. Vymyslete charitu, uspořádejte sbírku, výstavu, objíždějte školy s programem o ochraně přírody... ale musíte dát lidem možnost něco udělat a vědět, co a jak podniknout - a nepočítat s tím, že se vám za týden podaří díky obrázkům z googlu pochytat všechny pytláky ve Východní Asii.

Lenost hledat informace

Lidé, co tvrdí, že by rádi ochraňovali přírodu a vedli ekologický život, ale neví jak, buďto lžou, nebo jsou líní hledat informace. V dnešní době, kdy stačí zapnout počítač, několikrát kliknout a všechny informace máte před sebou, je to vskutku trapná výmluva. Lidé jsou zkrátka příliš líní a zhýčkaní a nepřikládají ochraně přírody její reálnou hodnotu. Každý máme svůj život, své starsti a své priority, ale o jedno jde pudově nám všem - přežít a umožnit přežít i našim potomkům. Ale když se ohlédnete od internetu a práce do světa - copak takhle vypadá místo, kde by lidská bytost mohla přežít, nebo dokonce dát přežít i další generaci? Co se ještě musí stát, abychom si uvědomili, že "udržitelný rozvojů neexistuje a že následky našeho bezohledného chování v poslední chvíli už na nikoho jiného nesvalíme?

Jak pomoci při řešení ekologických problémů:
http://higurashi-tym-cikady.blog.cz/1511/jak-pomoci-pri-reseni-ekologickych-problemu

Zoofylní přecitlivělost a lycantropické domněnky

Hodně častá chyba již zmiňovaných mladých "ochránců přírody". Název nadpisu jsem si vymyslela, neboť nevím přesně, jak to popsat - více či méně ekoteroristické chování, názory a narážky související se zvířaty, nejvíce s domácími. Ve zkratce: nadávat všem lidem bez rozdílu za to, že kašlou na toulavé psy (např.) nemá žádný význam, naopak v lidech ještě více podněcuje nenávist ke zvířatům. 10leté holčičky to sice myslí dobře, ale vyhrožovat někomu (na internetu, jak jinak), že ho zabijete, protože když nemá rád zvířátka, je to zlá stvůra a zaslouží si smrt - co je to za nesmysl? Jaký druh ochrany zvířat to je?
Lidský vztah ke zvířatům (v globálním měřítku) je zoufalý a skličující a člověk se při pohledu na takové věci snadno vznítí a rozhořčí k nepříčetnosti, ale tím ničemu nepomáhá, naopak vyburcuje ostatní, aby zvířata ještě více nesnášeli (člověk přirozeně nenávidí to, kvůli čemu se dostává do potíží a kvůli čemu je mu nespravedlivě ubližováno). Chcete, aby lidé byli vůči zvířatům fér? Buďte vy fér k lidem.
Když máte se společností z nějakého důvodu problém a cítíte se být psem/vlkem/tygrem/kočkou, je to vaše věc a vaše zodpovědnost, ale nemáte žádné reálné ani morální právo chovat se nepřátelsky vůči lidem, kteří s vámi tyto lycantropické* sklony zkrátka nesdílí.

Více informací o problému:
http://higurashi-tym-cikady.blog.cz/1509/boj-proti-tyrani-zvirat

Ekoteroristické sklony

Předchozí bod na vyšší úrovni a většině z nás již dobře známá věc. Když ochránce přírody používá na 100% pocity místo mozku a k tomu těžce nenávidí vlastní druh, nemá zábrany v tom, aby takto jednal. Pozabíjení norků v kožešinových farmách? Loupež v laboratoři (s pokusnými zvířaty)? Bouřlivé demonstrace proti dostihům/cirkusům/farmám/útulkům/zoologickým zahradám?
Je to tu dnes a denně a řešit to nepřestanu - ekoterorismus je naprostá pitomost, nezodpovědné opovrženíhodné chování, které s ochranou přírody nemá nic společného a všechny problémy jenom zhoršuje a zabraňuje skutečným ochráncům přírody, aby je mohli vyřešit.

Více informací o problému:
http://higurashi-tym-cikady.blog.cz/1507/ekoterorismus-aneb-nikdy-jsme-nikomu-neublizili
http://higurashi-tym-cikady.blog.cz/1508/aktiviste-za-prava-zvirat

Likovací přístup na internetu

Problémy přírody a životního prostředí se neodehrávají (narozdíl od podstatné části našich životů) na internetu - jsou v reálném světě, odkud se stále víc a víc snažíme uniknout. Skutečný ochránce přírody se pomocí internetu snaží pomoci reálnému světu, šarlatán a pokrytec využívá tyto problémy, aby si pomohl na internetu získat bezvýznamnou popularitu. Zakládání milionu stránek na Facebooku o "ochraně přírody" nebo zvířat je fajn zábava a ještě větší je následné dělání a rozesílání obrázků typu "Máš rád zvířata? Like!" nebo "Pomoz zastavit týrání koní! Dej like a sdílej tento obrázek všude po internetu!"
K čemu to je? Komu pomůže ten pitomý Like? Stránka získá oblibu (s trochou štěstí), ale reálný výsledek není žádný. Těm zvířatům ani přírodě pitomý like nepomůže a jen 0,001% lidí se po Likování takového obrázku začne o problematiku zajímat. Internet je beze sporu důležitou součástí ochrany přírody a je důležitý pro šíření infrmací, ale skutečná pomoc se musí odehrávat venku, v terénu. Když půjdete do lesa s pytlem na odpadky a nasbíráte ho plný (a roztřídíte u kontejneru), uděláte daleko lépe, než když dáte Like dvěma stovkám obrázků a stránek. A pokud vám na přírodě skutečně záleží, žádné Like na Facebooku nepotřebujete a nezneužíváte globálních problémů pro zvýšení své virtuální popularity.

Příklad obrázků:
http://higurashi-tym-cikady.blog.cz/1509/spatna-propagace-ochrany-zvirat

Pokud máte jakékoliv dotazy, připomínky k článku nebo otázky na autora, nebojte se využít náš profil na Ask.fm.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
*: Lycantropie - vzácná psychická porucha, při které se člověk instinktivně cítí být jiným živočišným druhem (nejčastěji šelmou, často vlkem). V závislosti na tom bývá agresivní, často jde o vraha nebo přímo kanibala, který si libuje ve zvířecích (vlčích) praktikách, např. zohavování oběti. Míra postižení může odpovídat tomu, kolik toho o daném zvířeti člověk ví a nakolik se mu snaží být podobný.
Teenageři, zejména dívky, často vykazují podobnosti s takovýmito stavy, mají-li hluboký cit k jednomu živočišnému druhu )nejčastěji právě vlkům), prohlašují o sobě, že jsou vlci a popisují své, často vůči lidem nepřátelské touhy a choutky, chuť mstít se kvůli všem možným problémům apod., ve většině případů z toho však vyroustou a o žádnou poruchu nejde. Je to mezi mladými poměrně oblíbená, i když lehce zvrhlá, móda.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Wendy Wendy | Web | 21. ledna 2016 v 19:50 | Reagovat

Moje kamarádka studuje obor Ekologie a ochrana životního prostředí. . Takže nuda

2 Jana Jana | E-mail | Web | 23. ledna 2016 v 21:14 | Reagovat

Krásný článek, velice děkuj za zajímavé odkazy. Nějakou dobu mi trvalo, než jsem mnoho z těch věcí pochopila :) A si se za ně taktéž stydím.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama