"Divocí" koně - poklad nebo zhouba?

28. ledna 2016 v 22:24 | správce |  Články faktů
Dlouho se váhalo o tom, zda vydat tento článek a dlouho se čekalo na svolení. Nu což, svoleno bylo. Na tuto problematiku jsem článek zatím ještě neviděla, snad i proto, že většina lidí žije s vědomím, že mustangové jsou divocí koně a do volné přírody patří. Čekala jsem, jestli se o jejich reálné povaze někde dočtu víc, ale krom knih a encyklopedií se tím průměrný člověk zřejmě příliš nezabývá. Je toto snad první článek svého druhu?

Ask.fm - myslíš, že by Americký i Australský mustang měl být chráněným tvorem, nebo jsi spíše pro jeho vyhubení?


Kdybychom měli brát v potaz dvojí volbu CHRÁNĚNÝ - VYHUBENÝ, pak u Australského Brumbyho jsem jednoznačně pro jeho vyhubení, u Amerického Mustanga je to spekulativní (momentálně je počítán mezi chráněné druhy), ale spíše bych se také přiklonila k vyhubení.(Radši nechci vědět, kolik "ochránců zvířat" právě zaťalo pěsti, prosím, nechte mne to vysvětlit.)

Mustang i Brumby nejsou žádní divocí koně, jde o prachobyčejné zástupce koně domácího (equus caballus), jediným divokým koněm je dnes kůň Převalského (equus Przewalskii), ostatní 3 druhy divokého koně již vyhynuly (kůň Východoevropský, kůň Severoevropský a Tarpan). Ani v jednom z případů nejsou koně na onom kontinentu vítáni. Ani na jednom z nich se nikdy nevyskytovali. Zdejší ekosystém na ně není připraven a v žádném případě se jim nepřizpůsobí. Koně jsou zde invazním druhem a hlavně ŠKŮDCEM.

Amerika prohlásila Mustanga za chráněného tvora nikoli z environmentálních, ale z historických důvodů. Tito koně, soumaři ušlechtilé španělské krve (podobně jako Andaluský nebo Kartuziánský kůň - tato plemena ale nikdo neřadí mezi divoká) připomínají doby osidlování kontinentu Španěly a jsou jakýmsi národním symbolem. Navíc tito koně jsou tak proslavení ve světě (často kvůli svému mylnému označení "divoký kůň"), že přitahují turisty a ekonomika z toho těží. Koně jsou však drženi v přírodní rezervaci a nemohou vypást a zničit žádnou jinou plochu (mimo to jsou správci rezervace kontrolováni, monitorováni a jejich populace je udržována na hranici, aby se nepřemnožili). Navíc Mustang svou genetikou patří mezi dobře domestikovatelné koně a jeho odchyty a následné využití pracovního a jezdeckého koně jsou úspěšné, takže když se polodivoké stádo přemnoží, pochytají se hříbata, vycvičí sea pak pracují na farmách jako normální domácí koníček (to se u divokých druhů nikdy nepodařilo).

S Brumbym je však daleko větší potíž. Tito koně jsou potomci různorodých plemen koní, která si do Austrálie dovezli osadníci. Do volné přírody však nebyli vypuštěni plemenníci nebo pracanti - byl to živý odpad. Koně, kteří byli problémoví, neochotní pracovat, leniví, vzteklí, tvrdohlaví a nebylo možno je využít. Byli vypuštěni do tehdy neosídlené Austrálie, aby tam pošli, ne aby vytvořili druh "divokých koní". To je také důvod, proč Brumby není dodnes typově ustálen, nejde o čistokrevné plemeno, ale o (chovatelsky) bezcenného křížence všech možných nekvalitních "vejškrabků", takže mezi nimi najdete jak poníky připomínající koně, tak teplokrevníky, kteří vypadají jako závodní koně.

Australský Brumby v Národním Parku Kakadu (Austrálie, Severní teritorium):


dwpicture.com.au

en.wikipedia.org

pinterest.com

Proč tito koně přežili? Australský ekosystém jim je až příliš otevřen - žádné velké šelmy, které by byly schopny tyto koně hubit, dostatek trvy a žádná důstojná konkurence (velcí kopytníci se v Austrálii nevyskytovali, trávu spásali nejvíc ze všech klokani, kteří kvůli koňským "nájezdníkům" začali vymírat). Koně nejenom, že přežili - za historii Austrálie jakožto osídlené oblasti (což je jen pár století) se tento tvor již několikrát přemnožil, a to tak drasticky, že nejenom málem vyhubil původní endemické, jinde se nevyskytující druhy, díky kterým Australská příroda fungovala, ale začal působit i rozsáhlé ekonomické škody, spásal úrodu na polích a ničil vše, co našel, jako nekonečné hejno hladových sarančat. Farmáři tyto koně museli střílet a bylo jich tolik, že jejich maso se zkrmovalo i psům, protože tolik koniny by obyvatelstvo nezkonzumovalo.

Dnes jsou tito koně v menším počtu drženi v národním parku Kakadu, kde jsou stejně jako Mustangové v Severní Americe turistickou atrakcí. za hranicemi tohoto parku jim však (naštěstí!) není poskytována žádná právní ochrana a jsou pořád (po právu) považováni za škůdce. Někteří milovníci koní a zvířat prosazují, aby byl chráněn. To se však naštěstí zatím neuchytilo, kdyby se tak stalo, tento druh by mohl spást a zničit nejen celou Australskou přírodu, ale i úrodu na polích, zdroje potravy pro člověka a nebylo by možné je odstřelit. A pravděpodobně by se velice rychle znovu přemnožili, jelikož by stáli na vrcholu potravního řetězce a neměli by žádné nepřátele. Bylo by to stejné, jako kdyby si Češi jmenovali Mandelinku Bramborovou chráněným druhem, přestože 1) sem nepatří 2) je invazním druhem, co nemá žádné přirozené nepřátele a 3) je škůdcem jak člověku, tak i přírodě. Brumby je totéž. Tito lidé hodně argumentují tím, že "kůň je krásné a majestátní zvíře, které si za všech okolností zaslouží naši neomezenou ochranu a obdiv", ale kdybychom totéž řekli o hlodavcích na polích, Mandelince, divokých prasatech nebo v Austrálii o králících či psech Dingo (rovněž nepůvodní přemnožený druh parazitující na zdejší přírodě), bylo by to stejně ujeté. "Krása" u zvířat není biologickým faktem, je to jen názor, který spousta lidí má a spousta zase nemá a rozhodně to nic nemění na tom, že Brumby navzdory své "koňské kráse" celé Austrálii jen škodí.

Jiní (už daleko rozumější) ochránci zvířat se snaží Brumbyho domestikovat a využívat v jezdectví a zemědělství, aby tak zajistili jeho "plemeni" budoucnost. Nápad to byl dobrý, ale bohužel nezafungoval. Právě kvůli tomu, že předci těchto koní byli neschopní problémoví koně, ani součastí Brumbyové nejsou schopni výcviku, jsou známi zejména svou nechutí ke spolupráci s člověkem a veškeré snahy o jejich použití ztroskotaly na tom, že tito koně se ničemu nenaučili a pracovat nechtěli. Mustangové si udrželi svou čistokrevnost a také genetiku pracovního zvířete, Brumbyové, kde byl přírodní výběr naruby a přežili jenom ti nejnepoužitelnější z chovu, si sebou nesou geny nepolepšitelných koní.

Jak to s Brumbyi bude dál, to nikdo s jistotou neví. Milovníci koní budou nadále poukazovat na jejich krásu a půvab, které však krom nich nikdo jiný zkrátka nevidí, environmentalisté, farmáři a ochránci přírody a životního prostředí Austrálie se budou snažit jejich vysoké stavy zoufale hlídat a srážet. Pro ekosystém žádné pozitivum tento druh nemá, pro člověka jako druh také ne. Kdyby byl Brumby vyhuben, příroda by si oddychla a člověk také, neboť by mu už nespásal to, co si vypěstuje. Ale ať už to bude jakkoliv, doufejme hlavně, že se tento půltunový škůdce v ubohé poničené Austrálii znovu nepřemnoží...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Mají podle Vás pro zachování planety větší význam divoké nebo domestikované druhy živočichů?

Divoké druhy
Hospodářská zvířata
Domácí zvířata "mazlíčci"
Nedokážu posoudit

Komentáře

1 andromaus andromaus | Web | 29. ledna 2016 v 19:36 | Reagovat

Majestnátní zvířata :-)

2 Y Y | 30. ledna 2016 v 21:29 | Reagovat

Krásně mi vyvracíš mou teorii, že by se člověk neměl srát do podobných věcí. Skoro jsem uvěřila, že Brumby je větší škůdce než člověk sám.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama