Únor 2016

Ask.fm - únor 2016

27. února 2016 v 20:07 | správce |  Ask.fm - odpovědi

Na portálu Ask.fm přistály v únoru čtyři zajímavé otázky...


Žije v Japonsku takový vlk, jakého ho kreslí v anime a manga?


Ne. V Japonsku byli vlci vyhubeni a ani zdaleka nevypadali tak, jak je vyobrazují moderní japonské komixy a anime. Tento trend se váže především na Japonskou mytologii.

Této otázce byl věnován samostatný článěk:
http://higurashi-tym-cikady.blog.cz/1602/japonsti-vlci-mytus-vs-realita


Máš nějakou oblíbenou knihu se zvířaty? :)

Definitivně nejoblíbenější a nejváženější kniha v mém životě je Daleká cesta za domovem (Watership Down) od Richarda Adamse. Je to daleko víc než jen vyprávění o divokých králících, obsahuje v sobě tolik instinktu, detailů, postřehů ze života mimo lidskou civilizaci, až si člověk opravdu připadá jako jeden z nich, učí se během čtení jak přežít v otevřené krajině, získává zcela jiný pohled na svět a na život. Není to právě nejmladší kniha (poprvé vyšla v roce 1968), al pořád se dá sehnat nový výtisk (2010) v češtině a je to vskutku úchvatné čtení i pro ty, kteří na králíky a podobná zvířata nejsou. Já také koneckonců nebyla, když se mi kniha poprvé dostala do rukou....


Jak ty sama přispíváš k ochraně přírody kromě psaní na blog??

Mimo psaní článků na internet (nejen na oficiální web) se sama zapojuji do všech projektů, od čištění prostřed od odpadu přes třídění a recyklaci odpadu, šetření vodou a energiemi až po projekty podporující jiné organizace, útulky apod. V souvislosti s tím probíhá projekt, o kterém z jistých důvodů nemohu poskytnout žádné informace, ale bude-li úspěšný, posune mou aktivitu zcela novým směrem. Ochraně přírdy a environmentalismu jsem přizpůsobila i svůj životní styl a chování. Přecházím na veganství, vzhledem k mé neplnoletosti a životnímu stylu mého rodinného okruhu musím na úplné veganství počkat ještě min. 2 roky (vegan je člověk, který žádným způsobem nepřispívá ke zneužívání zvířat - nekonzumuje nic živočišného původu, nekupuje výrobky z kožešiny,suvenýry vyrobené ze zvířat, výrobky ze slonoviny apod., nenakupuje domácí zvířata ze zverimexů a množíren, kde k týrání zvířat dochází). Rovněž propaguji OŽP i mimo internet a šířím povědomí i o jiných organizacích, skupinách a komunitách.


Co si myslíš o heslu "kdo nemá rád zvířata, nemá rád nikoho"?


Je to velice povrchní a sobecké rozdělování lidí na dobré a špatné. Člověk, který zrovna nemá rád psy nebo kočky, může být třeba vášnivým umělcem, technicky zaměřeným intelektuálem nebo může pracovat pro charitu a podporovat sociálně slabé lidi právě tak, jako milovník zvířat. Stejně tak může být člověk, který naprosto zbožňuje pejsky a kočičky, sobecký a lhostejný namyšlenec, který nevystudoval ani základní školu, na lidi je sprostý a všechen svět by nejradši podřídil svým zvířecím modlům. Já osobně mám daleko více nepříjemných zkušeností s lidmi, kteří zvířata milovali, než s těmi, u kterých nehrála nijak podstatnou roli.
Ani v environmentalismu a ochraně přírody toto heslo neplatí. Člověk, který se zabývá životním prostředím a ekosystémy, zkrátka vnímá živočichy zde žijící úplně jinak než pejskaři a kočkomilové své "děti". A v žádném případě nelze tvrdit, že si zvířat neváží a nemá je rái. Oproti tomu arogantní dámičky s kořichy z týraných lišek či norků, venčící po ulici své čivavy a pudly, mají k úctě k živočichům vskutku daleko. Nemilují zvířata - milují jen své psí/kočičí/koňské/(jiné) jedince nebo jejich druh a ostatní, byť daleko důležitější a inteligentnějš druhy, jsou jim zcela ukradené.
A v krajním případě existují lidé (často právě ekologové), kteří mají v úctě divoké živočichy (včetně pavouků, hmyzu, mikroogranismů a jiných tvorů, bez kterých by svět nefungoval) a chrání je, ale některá zvířata, domácí mazlíky, jejichž chov nepřináší téměř žádný reálný užitek, zkrátka rádi nemají - a je neomluvitelně pitomé je brát jako zvířáta-nenávidící nelidské bestie. Kdo má rád zvířata víc - ten, co miluje pouze psy a kočky a ostatní tvory jen využívá jako surovinu, nebo ten, co miluje všechny tvory kromě psů a koček? Ten druhý, logicky.
Navíc "nemít rád" není totéž jako "týrat". Pokud člověk zvířatům neubližuje a netýrá je, není důvod ho jakkoliv diskriminovat. Nemůžete nikomu přikázat, co má mít rád a co ne. Proč někomu připadá štěně roztomilé a někoho dokáže pohled na něj znechutit? Proč muži nemají rádi jednorožce a ženy zase tanky? Proč někdo má rád modrou barvu a někdo zase červenou? Proč někomu chutná zelenina a sladké a z masa a slaných věcí mu je zle, zatímco někdo jiný to má přesně naopak? Proč někdo zbožňuje miminka a okukuje každé, co jede okolo něj v kočárku a někdo je nešťastný, když musí malé dítě hlídat nebo poslouchat jeho pláč v autobuse? Jsme takto stvořeni, jsme individuální a nikdo nemá právo někoho diskriminovat za to, co má rád a co rád nemá. Dokud naše gusto nepoškozuje někoho jiného, je v pořádku. Každý zkrátka nevyšiluje kvůli štěňátku, koťátku nebo svalnatému frískému hřebci ve cvalu - no a? Není žádný důvod, proč jej kvůli tomu označit za zlého nebo méněcenného člověka. NIKDY.

Pokud i Vy máte jakoukoli otázku, neváhejte využít náš Ask! :)

AKTUÁLNĚ!!! Šílení lidé, kterým rozhodně nesvěřujte zvířata!

20. února 2016 v 9:45 | správce |  Aktuálně
V posledních týdnech se nakupily zprávy o (zřejmě nemocných) lidech, kteří sbírají domácí zvířata, o která se následně už nestarají. Zprávy se šíří internetem, pravděpodobně se však nejedná o hoax. Tváří se jako vášniví milovníci zvířat, ale cena zvířecích životů se u nich pohybuje jen v rozmezí hračka-sbírka.

1) "Šílená řidička"

celý článek na:
http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-krimi/372823/silena-ridicka-ted-tyra-zvirata-nic-ji-neprodavejte-apeluji-chovatele.html

Tato žena je psychicky nemocná, momentálně se léčí v Bohnicích. Nicméně zvířata si pořizuje dále a drží je zavřené v autě, aniž by se o ně dále postarala. Bere si zejména psy, ale byla u ní i jiná zvířata, např. činčily nebo plazi.

2) "KláriNka SabatýNka Filová"

Pod tímto jménem na Facebooku sdílí tato dívka mezi chovateli spoustu příspěvků, ze kterých je patrné, že si každou chvílí pořizuje nové zvížře, stejně jako se jich každou chvílí zbavuje a zvířata mnohdy končí neznámo kde. Nabízí venčení a hlídání psů, neustále si pořizuje nová štěňata a králíky, stejně jako je neustále dává pryč. Těžko říci, jak se v její péči zvířatům daří, spousta chovatelů již má zkušenosti s tím, že po nich chtěla zvíře s dodatkovou infomací, že "se napřed musí zbavit jiného". Stejně tak po pár dnech dává zvířata pryč pod záminkou, že na ně nemá čas, ale buďto si ihned pořizuje další, nebo tlačí na nového majitele zvířete, aby jej vrátil, protože jí chybí.
S touto dívkou mám vlastní zkušenosti a již v minulosti bylo nutno se nad jejím chováním pozastavit. Zda-li jde o nějkaou duševní poruchu jako v prvním případě, to se neví. Každopádně doporučujeme všem chovatelům, aby této dívce sv zvířata rozhodně nenabízeli/nesvěřovali/neprodávali.

Na naší Facebookové stránce můžete příspěvky sdílet a šířit dále.

Japonští vlci - mýtus vs realita

17. února 2016 v 20:13 | správce |  Články faktů
Na portálu Ask.fm opět padla zajímavá otázka, která si zaslouží více rozvinout. Předmětem je zřejmě nejpopulárnější a kulturně nejpoužívanější zvíře - vlk.

Ask.fm - Žije v Japonsku takový vlk, jakého ho kreslí v anime a manga?

Ne. V Japonsku byli vlci vyhubeni a ani zdaleka nevypadali tak, jak je vyobrazují moderní japonské komixy a anime. Tento trend se váže především na Japonskou mytologii.

V japonsku se vyskytovaly dva poddruhy vlka obecného - vlk japonský (canis lupus hodophilax) a vlk ostrovní (canis lupus hattai).

Japonská manga a anime zobrazují japonské vlky jako obrovská, statná zvířata s různobarevnou dlouhou srstí (zejména bílou nebo černou). Tito vlci připomínají severoamerické a arktické vlky, ani vzdáleně se však nepodobají skutečnému japonskému vlku.

Zverimexy a týrání zvířat - "proč nedát zvířátkům nový domov"?

13. února 2016 v 13:32 | správce |  Zvířata
Internetem se šíří článek o trudné výpovědi jedné ze zaměstnankyň zverimexu v Českých Budějovicích. Kdo si ještě stále myslí, že kupovat zvířata ze zverimexu nebo je do něj dávat je dobré a o zvíře je profesionálně postaráno, nechť čte:

http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-krimi/373011/utirejte-jim-zhnisane-oci-at-se-prodaji-driv-nez-chcipnou-radila-pry-vedouci-zverimexu.html?utm_source=facebook&utm_medium=ppc-ss&utm_campaign=ss-44

Lze věřit této zprávě? Je z ověřitelného zdroje? Nuže, jděte do nejbližšího obchodu se zvířaty a přesvědčte se sami - tato situace se opakuje denně snad v každém zverimexu. Zvířata načančaná jako zdravá a krásná, ale ve skutečnosti týraná a zanedbaná, v miniaturních, neprodyšných klecích, bez sebemenší veterinární pěče a základního ošetření, beze jmen a bez práva na život. Zboží vystavené v regálech vedle balíků s trvanlivým krmivem, o které je pořád postaráno daleko líp než o ně samotné. Papoušci, okrasní ptáci, králíci, hlodavci, plazi, bezobratlí, všichni do jednoho.

Opakování je matka moudrosti - chovatelé se zoufale snaží informovat potenciální a budoucí majitele jakýcholi zvířat o tom, aby V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ NEPOŘIZOVALI ZVÍŘE VE ZVERIMEXU. Pokud i Vy plánujete pořídit si domácí zvíře a aspoň trochu Vám na něm záleží, na zverimex zapomeňte.

Další informace o problematice zde:
http://higurashi-tym-cikady.blog.cz/1511/konec-zviratum-ve-zverimexu
http://higurashi-tym-cikady.blog.cz/1512/konec-zviratum-ve-zverimexu-videodovetek

Samozřejmě zcela nejlepší volbou při pořizování si zvířete je adopce již žijícího, nechtěného zvířete (pakliže Vám na zvířeti opravdu záleží), než podporovat další množení koupí mláděte. Pakliže však skutečně chcete mladé zvíře, berte jej pouze od skutečného chovatele. Nejenom, že nebudete podporovat nelegální obchod se zvířaty a jejich týrání, ale rovněž neriskujete, že vám mládě do několika dnů/týdnů/měsíců zahyne a chovatel Vám může rovněž poskytnout mnoho užitečných informací nejen o jedinci samotném, ale také o chovu tohoto zvířete.

Podpora pro útulek

5. února 2016 v 20:34 | správce |  Zvířata
Dnes byl odeslán balík věcí pro útulek králíků, morčat a některých drobných hlodavců. Poštou bylo posláno krmivo - balík sena, domácí sušená smetanka lékařská, větvičky slivoňě špendlíku na okus a také domácí pamlsky z vojtěšky a zeleniny.

"Útulek" je prozatím skupina dobrovolníků, kteří pečují o nechtěná zvířata - králíky, morčata a čas od času se do jejich péče dostanou i drobní hlodavci. Tato zvířata bývají buďto vyhozena na ulici, zachráněna z nevhodných podmínek nebo jsou darována lidmi, kteří se jich z nějakého důvodu museli zbavit. Mnozí z nich trpí zdravotními či psychickými problémy způsobenými špatným zacházením. Činnost těchto dobrovolníků má stále více ohlasu a podpory nejen mezi chovateli těchto zvířat a jednou by se mohlo v budoucnu povést založit přímo útulek, kde by byla zvířata ošetřována a čekala na adopci.

Balík krmiva pro králičí útulek je první podpora jiným organizacím, kterou jsme uskutečnili. Na seznamu jsou samozřejmě další, jak materiální, tak finanční výpomoci vybraným organizacím. Plánujeme pomoci např. handicapovaným divokým živočichům, drobným hlodavcům a ohroženým druhům chovaných v Zoologické zahradě.


Většina útulků pro zvířata přijímá pouze psy a kočky. Tyto útulky mají podporu státu, mnoha lidí, mají řadu sponzorů a jsou v každém větším městě. Oproti tomu králíky a hlodavce lidé vyhazují do popelnic nebo do polí, aniž by někdo mrknul okem. Tato zvířata jsou stejně hojným domácím zvířetem jako psi a kočky, ale jsou neprávem považováni za tupá, neatraktivní zvířata, která si druhou šanci v útulku a adopci nezaslouží. Skupina dobrovolníků je první svého druhu v ČR. Proto jsme podporu této organizace a těchto zvířat shledali důležitější a smysluplnější než podporu útulků psů a koček, které už tak mají silnou podporu veřejnosti.

I vy můžete tyto dobrovolníky podpořit na Facebooku zde v této skupině:
https://www.facebook.com/groups/1650669788543927/
Dobrovolníci zde průběžně vkládají příspěvky a informace o nových zvířatech, nabídkách k adopci či charitativních projektech a prodejích, kterých se můžete účastnit a pomoci zvířatům v útulku.