Ask.fm - únor 2016

27. února 2016 v 20:07 | správce |  Ask.fm - odpovědi

Na portálu Ask.fm přistály v únoru čtyři zajímavé otázky...


Žije v Japonsku takový vlk, jakého ho kreslí v anime a manga?


Ne. V Japonsku byli vlci vyhubeni a ani zdaleka nevypadali tak, jak je vyobrazují moderní japonské komixy a anime. Tento trend se váže především na Japonskou mytologii.

Této otázce byl věnován samostatný článěk:
http://higurashi-tym-cikady.blog.cz/1602/japonsti-vlci-mytus-vs-realita


Máš nějakou oblíbenou knihu se zvířaty? :)

Definitivně nejoblíbenější a nejváženější kniha v mém životě je Daleká cesta za domovem (Watership Down) od Richarda Adamse. Je to daleko víc než jen vyprávění o divokých králících, obsahuje v sobě tolik instinktu, detailů, postřehů ze života mimo lidskou civilizaci, až si člověk opravdu připadá jako jeden z nich, učí se během čtení jak přežít v otevřené krajině, získává zcela jiný pohled na svět a na život. Není to právě nejmladší kniha (poprvé vyšla v roce 1968), al pořád se dá sehnat nový výtisk (2010) v češtině a je to vskutku úchvatné čtení i pro ty, kteří na králíky a podobná zvířata nejsou. Já také koneckonců nebyla, když se mi kniha poprvé dostala do rukou....


Jak ty sama přispíváš k ochraně přírody kromě psaní na blog??

Mimo psaní článků na internet (nejen na oficiální web) se sama zapojuji do všech projektů, od čištění prostřed od odpadu přes třídění a recyklaci odpadu, šetření vodou a energiemi až po projekty podporující jiné organizace, útulky apod. V souvislosti s tím probíhá projekt, o kterém z jistých důvodů nemohu poskytnout žádné informace, ale bude-li úspěšný, posune mou aktivitu zcela novým směrem. Ochraně přírdy a environmentalismu jsem přizpůsobila i svůj životní styl a chování. Přecházím na veganství, vzhledem k mé neplnoletosti a životnímu stylu mého rodinného okruhu musím na úplné veganství počkat ještě min. 2 roky (vegan je člověk, který žádným způsobem nepřispívá ke zneužívání zvířat - nekonzumuje nic živočišného původu, nekupuje výrobky z kožešiny,suvenýry vyrobené ze zvířat, výrobky ze slonoviny apod., nenakupuje domácí zvířata ze zverimexů a množíren, kde k týrání zvířat dochází). Rovněž propaguji OŽP i mimo internet a šířím povědomí i o jiných organizacích, skupinách a komunitách.


Co si myslíš o heslu "kdo nemá rád zvířata, nemá rád nikoho"?


Je to velice povrchní a sobecké rozdělování lidí na dobré a špatné. Člověk, který zrovna nemá rád psy nebo kočky, může být třeba vášnivým umělcem, technicky zaměřeným intelektuálem nebo může pracovat pro charitu a podporovat sociálně slabé lidi právě tak, jako milovník zvířat. Stejně tak může být člověk, který naprosto zbožňuje pejsky a kočičky, sobecký a lhostejný namyšlenec, který nevystudoval ani základní školu, na lidi je sprostý a všechen svět by nejradši podřídil svým zvířecím modlům. Já osobně mám daleko více nepříjemných zkušeností s lidmi, kteří zvířata milovali, než s těmi, u kterých nehrála nijak podstatnou roli.
Ani v environmentalismu a ochraně přírody toto heslo neplatí. Člověk, který se zabývá životním prostředím a ekosystémy, zkrátka vnímá živočichy zde žijící úplně jinak než pejskaři a kočkomilové své "děti". A v žádném případě nelze tvrdit, že si zvířat neváží a nemá je rái. Oproti tomu arogantní dámičky s kořichy z týraných lišek či norků, venčící po ulici své čivavy a pudly, mají k úctě k živočichům vskutku daleko. Nemilují zvířata - milují jen své psí/kočičí/koňské/(jiné) jedince nebo jejich druh a ostatní, byť daleko důležitější a inteligentnějš druhy, jsou jim zcela ukradené.
A v krajním případě existují lidé (často právě ekologové), kteří mají v úctě divoké živočichy (včetně pavouků, hmyzu, mikroogranismů a jiných tvorů, bez kterých by svět nefungoval) a chrání je, ale některá zvířata, domácí mazlíky, jejichž chov nepřináší téměř žádný reálný užitek, zkrátka rádi nemají - a je neomluvitelně pitomé je brát jako zvířáta-nenávidící nelidské bestie. Kdo má rád zvířata víc - ten, co miluje pouze psy a kočky a ostatní tvory jen využívá jako surovinu, nebo ten, co miluje všechny tvory kromě psů a koček? Ten druhý, logicky.
Navíc "nemít rád" není totéž jako "týrat". Pokud člověk zvířatům neubližuje a netýrá je, není důvod ho jakkoliv diskriminovat. Nemůžete nikomu přikázat, co má mít rád a co ne. Proč někomu připadá štěně roztomilé a někoho dokáže pohled na něj znechutit? Proč muži nemají rádi jednorožce a ženy zase tanky? Proč někdo má rád modrou barvu a někdo zase červenou? Proč někomu chutná zelenina a sladké a z masa a slaných věcí mu je zle, zatímco někdo jiný to má přesně naopak? Proč někdo zbožňuje miminka a okukuje každé, co jede okolo něj v kočárku a někdo je nešťastný, když musí malé dítě hlídat nebo poslouchat jeho pláč v autobuse? Jsme takto stvořeni, jsme individuální a nikdo nemá právo někoho diskriminovat za to, co má rád a co rád nemá. Dokud naše gusto nepoškozuje někoho jiného, je v pořádku. Každý zkrátka nevyšiluje kvůli štěňátku, koťátku nebo svalnatému frískému hřebci ve cvalu - no a? Není žádný důvod, proč jej kvůli tomu označit za zlého nebo méněcenného člověka. NIKDY.

Pokud i Vy máte jakoukoli otázku, neváhejte využít náš Ask! :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama