Duben 2016

Jak psát seriózní články (nejen) o globálních problémech

20. dubna 2016 v 14:42 | správce |  Návody, rady, tipy
UPOZORNĚNÍ:Tento článek se vztahuje pouze k psaní environmentálních (příp. jiných vážných) článků a nijak negativně se nevyjadřuje k článkům na portálu Blog.cz ani k článkům psaným uměleckým, popisným, vyprávěcím či úvahovým slohovým postupem. Návody k psaní článků těchto slohových postupů naleznete na jiných blozích nebo na webové stránce "Srdce blogu". Článek nijak nevystupuje proti jiným slohovým postupům a stylu psaní!!!

Píšu dlouho, píšu často a na kvalitě mých článků mi velice záleží. Vzhledem k tomu, že všechny mé články jsou vážné a mají environmentální podtext, musí být seriózní a realistické, aby splnily svou funkci. Píšu již několik let, píšu na web, do časopisu a připravuji k vydání několik knih. Nestudovala jsem žurnalistiku ani jazykovou školu a netvrdím, že jsem přeborník, mám však dost zkušeností s pilováním článků do detailu tak, aby jejich konečná podoba přinesla v praxi využitelné informace. Nechtělo se mi zaplavovat web návody o psaní článků, to je věcí každého individuálně, ale příliš se mi nelíbil styl, jakým někteří autoři hovoří o environmentální problematice a jakých prostředků se při tom snaží využívat (zejména proto, že si myslím, že např. agresivní nebo diskriminační články na nikoho příliš dobrý dojem neudělají).

Zákaz krmení koček

15. dubna 2016 v 17:46 | správce |  Zvířata
Před časem vyšla v platnost vyhláška v Hradci Králové, která zakázala krmení toulavých pouličních koček. Celá vyhláška zní takto:

V článku 4 Znečišťování veřejných prostranství se v odstavci 2 doplňuje nový bod pod písm. d), který zní:
d) umísťováním krmiva a potravin pro ptactvo a jiná zvířata s výjimkou krmení ptactva v krmítcích a vodního ptactva.

Kočky jsou spolu s vodními ptáky a drobnými ptáky u krmítek nejčastěji dokrmovanými zvířaty u lidských obydlí. Spousta lidí to považuje za dobrý skutek a ani ve snu by nikdo nevěřil, že nevinně vyhlížející "pomoc kočičkám" je ve skutečnosti problém, který kočkám vpodstatě nijak nepomáhá, naopak má negativní dopady jak na prostředí, přírodu a obyvatele, tak na kočky samotné...

Ačkoli je samozřejmé, že úmysl těchto lidí je dobrý a šlechetný, výsledek takového počínání je krajně nedomyšlený a snadno a rychle přerůstá v poměrně velký problém. Jen pouhé krmení způsobuje daleko více škody než užitku. Proč? A jak tedy toulavým kočkám skutečně pomoci? Čtěte dále...

Člověk na planetu Zemi patří.

6. dubna 2016 v 19:24 | správce |  Téma týdne
Tento článek byl napsán v souvislosti s článkem o ekoterorismu:
http://higurashi-tym-cikady.blog.cz/1603/ekoterorismus-podrobne

Snad to není jen nehezká vlastnost českého národa - kritizovat, "hejtovat", nadávat, urážet a ohánět se nenávistnými výroky. Občas si pročítám články na cizích blozích, i když to přímo není moje záliba. Spousta, vlastně spíš většina článků na téma člověk x příroda má tentýž vzorec a charakter:

Člověk na svět nepatří, všechno ničí a celému světu by bylo lépe, kdyby se H.S.Sapiens nebyl nikdy vyvinul. Je to bezcitná zrůda, která si nezaslouží život. Proč? Protože je to ČLOVĚK!!!

Nesbírejte "osiřelá" zvířata!

1. dubna 2016 v 16:46 | správce |  Zvířata
Letošní zima byla velice teplá. Už v únoru se v záchranné stanici na Pardubicku objevil první případ "osiřelého" zajíčka, který samozřejmě vůbec osiřelý nebyl. Klasický scénář: člověk nalezl zaječí mládě v trávě a neměl lepší nápad než si jej odnést domů, že si toho chudáčka bez maminky vypiplá. Do záchranné stanice se mládě dostalo až po několika dnech, když se člověk začal divit, že mládě má průjem, hubne a jeví známky blížícího se úhynu.
Opakuje se to každý rok v každé škole a školce malým dětem - nesbírejte mláďata divokých zvířat! Někteří lidé však zkrátka pořád odmítají pochopit, že mláďata v trávě osiřelá nejsou a že jejich odcizení vede k jejich pomalému a bolestivému úhynu. Abychom tedy lépe porozuměli zvířectvu a péči o jeho potomky, nahlédněme do soukromého života divokých druhů u nás...