Nesbírejte "osiřelá" zvířata!

1. dubna 2016 v 16:46 | správce |  Zvířata
Letošní zima byla velice teplá. Už v únoru se v záchranné stanici na Pardubicku objevil první případ "osiřelého" zajíčka, který samozřejmě vůbec osiřelý nebyl. Klasický scénář: člověk nalezl zaječí mládě v trávě a neměl lepší nápad než si jej odnést domů, že si toho chudáčka bez maminky vypiplá. Do záchranné stanice se mládě dostalo až po několika dnech, když se člověk začal divit, že mládě má průjem, hubne a jeví známky blížícího se úhynu.
Opakuje se to každý rok v každé škole a školce malým dětem - nesbírejte mláďata divokých zvířat! Někteří lidé však zkrátka pořád odmítají pochopit, že mláďata v trávě osiřelá nejsou a že jejich odcizení vede k jejich pomalému a bolestivému úhynu. Abychom tedy lépe porozuměli zvířectvu a péči o jeho potomky, nahlédněme do soukromého života divokých druhů u nás...


Zajíc polní

Nejčastější případ "osiřelého mláděte". Malí zajíčci se běžně rodí zhruba od března do září, záleží na teplotních podmínkách (v teplém Polabí se zajíci honcují už na přelomu roku a první vrhy přichází na svět již v únoru, někdy i koncem ledna). V jednom vrhu bývá zpravidla 2-4 mláďata, první vrhy na jaře bývají méně početné než vrhy pozdně jarní a letní, ty mohou mít někdy i 6-8 mláďat.

Zajíčci se rodí ostrstění, vidoucí a umí se batolit. Už po několika dnech dokáží běhat a malý zajíc rozhodně není žádné křehké a bezbranné zvířátko. rychlost dokáží vyvinout obrovskou, až 47 km/h, což je víc než rekord mezi dostihovými koňmi. Malý zajíc se o sebe, co se útěku a ochrany před počasím týče, dokáže již od narození postarat sám.

Matka kojí mláďata jen 1x denně a navíc ve většině případů v noci, tudíž nepočítejte s tím, že zaječku uvidíte kojit. Zajíci jsou aktivní za tmy a přes den spí. Mláďatům jedno kojení denně bohatě stačí - zaječí mléko je z celé čtvrtiny tuk a tudíž je velmi výživné, daleko výživnější než lidské nebo kravské. V lidské péči mláďata rychle hynou následkem průjmu, podvýživy a stresu, protože zaječí mléko nemůže člověk nahradit a mléko kravské nebo kozí mláďatům zcela zničí zažívací trakt a odsoudí je k dlouhé a bolestivé smrti.

Matku u mladých zajíčků nejspíš nikdy neuvidíte. Zajíci jsou na konci potravního řetězce a matka nesmí na svá mláďata nijak upozornit. Největším triumfem mláďat je jejich strnulost - celý den leží v pelechu a odpočívají. Jejich unikátní zbarvení je perfektně maskuje jak na holé půdě, tak v trávě nebo v poli. Zajíčci navíc nemají žádný tělesný pach, takže je predátor nedokáže navětřit. Matky se od skrýše svých mláďat vzdaluje tak, aby na ni stále viděla (což jí umožňuje jak poloha pelechu v terénu, tak i obrovské zorné pole a schopnost panáčkovat a rozhlížet se). Zároveň však musí být natolik daleko, aby úkryt svých mláďat neprozradila v případě, že ji ohrozí predátor.

Když zaječka registruje nebezpečí blížící se k mláďatům, snaží se predátora odlákat do bezpečné vzdálenosti - žádný pes ani liška se nevyrovnají její rychlosti a kličkování a zaječka se predátorům ztratí když usoudí, že už jsou dost daleko. Pokud mláďata objevíte a odnesete, jejich matka vás s největší pravděpodobností pozoruje a plně si uvědomuje, že její potomstvo bylo tímto zahubeno.

Na zajíčky NIKDY NESAHEJTE!!! Protože nemají vlastní tělesný pach, okamžitě převezmou pach lidský a matka je již nedokáže rozpoznat (zajíci se orientují zejména sluchem a čichem, oči nemají moc dobré), zalekne se lidského pachu a od mláďat uteče. Ta potom vinou člověka zahynou hladem. Když narazíte na zaječí pelech s mláďaty, opatrně a co nejrychleji se vzdalte, abyste na místě zanechali co možná nejmenší pachovou stopu, která bezpečí zaječí rodiny nijak neohrozí.

Maskující se mláďata zajíce polního
footage.framepool.com

Srnec obecný a ostatní jelenovití

Pro tato zvířata platí prakticky stejná fakta jako pro zajíce. Laně a srny svá mláďata zanechávají ležet v trávě, kde se perfektně maskují a samy se popásají opodál (stovky metrů daleko), aby úkryt klouchů neprozradily, ale pořád je pozorují a v případě, že se objeví predátor, matky se jej snaží odlákat.

Malí koloušci jsou také zcela bez pachu. Pokud na ně sáhne lidská ruka matka už je nepozná a odmítne je. Kolouši jsou kojeni během dne i noci, protože srny a laně putují krajinou (nemají teritoria tak jako zajíci) a koloušek se jich drží. člověkem jsou mláďata ohrožena ve chvíli, kdy se jejich matka pase a oni odpočívají. Když se střetnou s člověkem ve chvíli, kdy jsou oba na nohou, dají se na útěk do bezpečí.

Maskující se kolouch
natureformysoul.com

Ptáci hrabaví i zpěvní

Lidé mají představu, že si vypiplají ptačí holátka nebo kuřátka z vajec. Když najdou "opuštěné" hnízdo s vejci, časo vejce vezmou a snaží se je neodborně inkubovat. Toto ale vůbec není potřeba - je-li ptačí matka vyrušena, k hnízdu se opět vrátí a vejce vysedí. Neodborná inkubace ve většině přpadů vede k úhynu zárodků ve vejcích a je zcela zbytečná. Navíc ptačí mláďata (ať už holátka sýkorek nebo kuřata bažantů) potřebují krmit. Neustále, 24 hodin, co pár minut. A úřesně tím krmivem, které obstarávají rodiče. Pro člověka zkrátka není možno něco takového dokázat. Mláďata velmi rychle zahynou (v řádu několika hodin).

Hnízdo bažanta obecného
nzbirdsonline.org.nz

Kdy mláďata(zvířata) pomoc potřebují?

Obecně u zvířat platí, že lidskou pomoc a péči potřebují pouze v případě, že jsou raněná či chycena (v plotě, ve studni apod.). Pokud na zvířeti nepozorujete krev, očividná zranění (př. kulhání) nebo příznaky chroby (př. prašivá srst u lišek), nezasahujte do jeho života. Pokud se rozhodnete zachránit zvíře v nouzi, NIKDY SE O ZVÍŘE NESTAREJTE SAMI! Kontaktujte záchrannou stanici pro handicapovnaé živočichy, které zvířeti poskytnou potřebnou a odbornou péči dle jeho stavu a druhu. Ani odchyt zvířete se u některých druhů nedoporučuje provádět na vlastí pěst. Najdete-li poraněného např. dravce, lišku nebo srnce, kontaktujte buďto policii nebo přímo záchrannou stanici.
PAMATUJTE!!!: Zajíčci ani kolouši v případě ohrožení neutíkají! Instinkt těchto zvířat funguje na tom, že zůstávají v klidu ležet a snaží se maskovat. To, že malá mláďata neutečou ani zpod lidské ruky, je zcela v pořádku a v žádném případě to neznamená, že je zvíře neschopno pohybu kvůli zranění!!!

Vše o záchraně zvířat, záchranných stanicích, kontaktech apod. se dozvíte na webu zvirevnouzi.cz

V případě jakýchkoliv připomínek nebo dotazů k článku nás neváhejte kontaktovat na náš email nebo portál Ask.fm (kontakt je umístěn do záhlaví webu).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama