Květen 2016

Ze zkušeností

29. května 2016 v 14:09 | správce |  Téma týdne
Ochraně přírody a environmentalistice se věnuji už dlouho, minimálně osm let. Během své činnosti, která začala v raném věku, jsem nasbírala zkušenosti, díky kterým se neustále snažím o lepší a přijatelnější propagaci. S vámi bych se chtěla podělit o 10 nejdůležitějších zkušeností, které jsem získala poté, co jsem četněkrát pochybila a doplatila na nesprávné volby. Zkušenosti by mohli ocenit i lidé, kteří se v ochraně přírody neorientují.


Ask.fm - březen/duben/květen 2016

29. května 2016 v 10:07 | správce |  Ask.fm - odpovědi

Za poslední tři měsíce se na Ask.fm krom menšího haterství neudálo nic velkého, takže jsme tyto tři měsíce sloučili do jediného článku.

Heeeeeeeej....ty mas asi dost niiiizkou navstevnost,coooo???😂😂😂😂😂 Ehm..........Krávo.

Byla bych ráda, kdyby ses příště vyvarovala psaní několika stejných písmen za sebou a tolika interpunkcí, nejde to číst. Tu poslední agresi bych radši vynechala, nebo aspoň napsala důvod jejího použití v dotazu, otázka pak nedává smysl.
Návštěvnost webu se mění ze dne na den. Někdy je sledovanost malá, jindy velká. Ve dnech krátce po zveřejnění delšího článku návštěvnost (podle statistik blogu) stoupá na 97-136 zhlédnutí za den, v období, kdy se nové články nepřidávají, pak 5-9 zhlédnutí za den. Průměr za posledních 30 dní je aktuálně 12 zhlédnutí denně.


K čemu vlastně slouží králíkům chlupy na nohou?

Zajícovití (Leporidae) mají zespod nohou, zejména zadních, husté a drsné chlupy namísto polštářků u šelem. Mimo pohybové funkce (srst změkčuje tlak na šlapku při pohybu právě tak jako polštářky u šelem nebo střelka na kopytech lichokopytníků) má i funkci dorozumívací - mezi chlupy je dutina, v níž se hromadí a znásobuje zvuk. Králíci a zajíci umí dupat, a to velmi nahlas - vyjadřují tím nespokojenost, snaží se upoutat něčí pozonost nebo na něco upozorňují či přímo varují před hrozícím nebezpečím.


Heeeej...ale ja jsem kluk😂😂

Od chlapce bych očekávala trochu jiný způsob vyjadřování se v otázce. "Heeeeej, nííííííízkááá, cooooooo" jsou pseudoslovíčka náctiletých děvčat, od chlapce bych čekala vyjadřování trochu víc na úrovni.


A tobe je jako kolik?Ze jsi naka chytra.

V tomto dni ještě nejsem zcela plnoletá, ale zákon se na mne už v lecčem nevztahuje jako na dítě. A den, kdy budu oficiálně plnoleté, se rychle blíží. Přesný věk uveřejňovat nebudu z důvodu ochrany soukromí.

Máte-li i vy nějaké dotazy nebo připomínky, neváhejte se obrátit an náš Ask.fm, kde se můžete zeptat nebo nám napsat zcela anonymně. :)

AKTUÁLNĚ!!! Poslední bílý nosorožec se loučí z fotografie

24. května 2016 v 19:45 | správce |  Aktuálně
Internetem obíhá fotografie posledního samce nosorožce bílého severního na planetě Zemi. Tento druh se nachází na sklonku své existence, která již nikdy nepozná světlo světa. "Obrázek osamění" ukazuje 42 let starého samce jménem Sudan, kterého 24 hodin denně hlídají ozbrojení strážci, aby jej uchránili před pytláky. Musel mu být odstraněn jeho roh, aby pytláci ztratili motivaci k jeho zabití.

Na světě existují dvě poslední samice tohoto druhu. Bohužel, ve 42 letech už Sudan stárne a naděje na rozmnožení už takřka vyprchala. Je zde relativně malá šance na umělé oplodnění a záchranu druhu v zajetí a za neustálé péče člověka. V Kenyi tak přežívají tři zvířata nesmírné hodnoty a jejich přežívání (nebo snad zánik?) sleduje celý svět.

CB2/ZOB/Brent Stirton/National Geographic

Obrázek Sudana je obrázkem lidské brutality a také neustále se opakující hlouposti. Nosorožci jsou hubeni a zabíjeni kvůli svým rohům. Ty jsou prodávány převážně do Číny a Arabských zemí, kde je kupují bohatí šejkové nebo léčitelé, kteří stále věří v magické a léčivé účinky nosorožčích rohů a slonoviny, které však byly už nesčetněkrát vědecky vyvráceny. Z rohů a klů se rovněž vyrábí dekorativní předměty a šperky (které lze vyrobit z jakéhokoliv jiného materiálu, ale připitomělá lidská představa o tom, že co bylo živé a kvůli čemu padly oběti, je luxusní a přepychové, vymírají stále další a další druhy).

Sudanova fotografie se stala světoznámou. A není divu - jde snad o poslední zaznamenání nosorožce bílého severního? Bude následovat svého příbuzného nosorožce dvourohého západního, který byl za vyhubeného oficiálně prohlášen v roce 2011? Kolik obětí ještě bude muset padnout, než člověk skrze svou chamtivost a povrchní pohled na módu a umělou krásu zničí celou vzácnou faunu?

Bohužel jediné, co každý z nás může udělat, je dát si pozor na výrobky ze slonoviny a rohoviny nosorožců. V České Republice není slonovina a rohovina zas tolik rozšířená, ale pozor si dávejte na dovolené v exotických zemích východu: v žádném případě nekupujte suvenýry a výrobky, o nichž prodávající tvrdí, že jsou ze slonoviny. Žádný legální zdroj této suroviny neexistuje a vždy jde o plody pytláctví a nelegálního obchodu se zvířaty a surovinami z nich.

autor: WWF