Červen 2016

Smrt gorilího samce - bylo to nutné?

29. června 2016 v 18:50 | správce |  Články faktů
Na portálu Ask.fm se objevila otázka týkající se nedávné aféry okolo zastřelení gorily v americké ZOO.

Co si myslíš o tom, že v Americe zastřelili gorilu kvůli tomu, že do výběhu spadlo dítě? To ji nemohli uspat nebo chytit?

Jakkoliv je smrt gorilího samce trudná, jsem toho názoru, že pracovníci ZOO opravdu neměli na vybranou. Uspání zvířete za takových podmínek by bylo možno maximálně ve SCI-FI filmu, ale ne v realitě. Vzhledem ke komplikované odpovědi napíšu na toto téma článek...

Test: Vyhynulí savci

17. června 2016 v 18:51 | správce |  Testy a kvízy

Na světě jsou stovky recentně vyhynulých savců, kteří vymřeli nejčastěji následkem lidské činnosti. Dokážete k následujícím 15ti savčím druhům přířadit správný výrok ohledně jejich vyhynutí?
Správné odpovědi naleznete pod tímto článkem.

Test: Plemena psů podle tvaru lebky

17. června 2016 v 17:21 | správce |  Testy a kvízy
Trochu netradiční kynologický test - poznáte psí plemena podle tvaru jejich lebky? Otestujte se!
Správné odpovědi najdete pod tímto článkem.

Charitativní projekt: Obrazy pro králičí útulek

12. června 2016 v 18:56 | správce |  Charitativní činnost
Králičí útulek, resp. komunita dobrovolníků pečujících o nechtěné, vyhozené, zanedbané a týrané králíky a hlodavce je vůbec první (a bohužel také jediná) na území České Republiky. Zatímco útulky pro psy jsou v každé větší obci a útulků pro kočky také stále přibývá, těchto drobných, vesměs nočních zvířat se lidé zbavují utýráním, vyhozením do kontejneru či popelnice, vypuštěním zvířete na ulici, do lesa, polí či na zanecháním mrtvých těl v igelitových taškách na okrajích dálnic. Žádné zařízení pro nalezené nebo na inzerce prodávané zanedbané králíky a hlodavce dosud neexistuje. Dobrovolníci, kteří o taková zvířata pečují, jsou rozptýleni po celé zemi. V Praze, kde se péče o taková zvířata koncentruje nejvíce, mají dobrovolníci na starost např. slepého králíka s nevyvinutýma očima, který vystřídal už nejméně tři špatné majitele, králíka s nádorem, s přeraženou úpřední nohou, která nebyla nikdy dříve léčena, vyhozená mláďata, králíka s akutním zánětem v uších apod.
Ani po vyléčení ještě není vyhráno. Zvířata musí najít nové, zodpovědné majitele. Lidí, kteří josu ochotni pořídit si "ošklivé", zmrzačené nebo psychicky poznamenané dospělé zvíře, příliš mnoho není. Zato králíků a hlodavců (kterým dobrovolníci rovněž začali pomáhat) je vzhledem k soudobému trendu velkochovatelství a množitelství stále více a více.

Někteří současní pacieti:
Pacička (vlevo)
Ramlice, která se do útulku dostala s přeraženou přední packou, která nikdy dříve nebyla léčena a kosti špatně strostly. Absolvovala mnohá léčení, kontroly RTG a operaci, aby se její situace aspoň trochu zlepšila.
Tatranka (uprostřed) a Horalka(vpravo)
Dvě ramlice, které přicestovaly do útulku poté, co byly obě nalezeny v prázdném bytě, jehož majitel pravděpodobně uprchl a králíky nechal zemřít hladem. Králice byly nalezeny bez vody i krmiva, přebývající ve svých výkalech. Mají zažívací potíže a gynekologické problémy, Tatrance navíc chybí špička levého slechu.

V únoru 2016 to bylo poprvé, co jsme zaslali balík jako podporu tomuto ojedinělému útulku. Tenkrát obsahoval krmivo pro králíky a hlodavce. Nyní chceme pomoci ještě jiným způsobem - charitativním prodejem 20ti nástěnných obrázků s motivy králíků a zajíců.

Test: Plemena koní

12. června 2016 v 13:45 | správce |  Testy a kvízy
Jak dobře rozpoznáte plemena koní podle obrázku? Otestujte to!
Na následujících 25ti obrázcích je pokaždé jiné plemeno koně. Vyberte 1 z 5 odpovědí. Pozor - některé otázky skrývají chytáky.
Správnost odpovědí si lze ověřit pod článkem (pod 25. otázkou).

Test: Druhy sov

11. června 2016 v 21:13 | správce |  Testy a kvízy
Jak dobře znáte sovy, tiché a půvabné noční dravce? Otestujte si to!
Na následujících 13ti obrázcích jsou různé druhy sov. Vyberte ze čtyř odpovědí a na konci článku si ověřte počet správných odpovědí!