AKTUÁLNĚ!!! Vlci na Broumovsku zabíjejí ovce a kozy - co s tím?

3. srpna 2016 v 15:09 | správce |  Aktuálně
Na portálu novinky.cz se objevila zajímavá, ale také poněkud znepokojující zpráva: Vlk obecný, který se přes poslkou hranici vrací do Čech, na Broumovsku napadá dobytek. Na jednu stranu přísně chráněný druh, na stranu druhou zančné ekonomické ztráty, pomalu šplhající ke statisícům korun. Otázkou je: jak to řešit?


Vlk obecný je na celém území České republiky přísně chráněn a jeho zabíjení je trestné. Stát se zavazuje v rámci ochrany dobytka a lesní zvěře poskytnout finanční náhradu myslivcům a majitelům domácích zvířat za každý kus, který byl prokazatelně usmrcen vlkem. Ale jak se zachovat v případě, kdy vlci v též oblasti útočí opakovaně?Reakce společnosti, vyplývající z internetových diskuzí, jsou rozličné. Na jedné straně převládá názor, že vlk by se měl mimo rezervace střílet, pokud vnikne na něčí pozemek (a že zaslepení milovníci vlků nechť jim samou láskou obětují své vlastní děti), na druhé straně názor a argument, že vlk je u nás vzácný a ohrožený a střílet se rozhodně nesmí.

Já osobně, coby ekolog, jsem proti tomu, aby došlo ke střílení vlků. Už jednou byl vyhuben a ohrožen je stále, navíc i česká příroda velké šelmy potřebuje a jejich výskyt v chráněných krajinných oblastech a rezervacích je velice dobrá věc. Rozhodně však nesouhlasím s tím, že by si z těchto důvodů mohli vlci u nás dělat cokoliv. Člověk má právo na ochranu svého života, své rodiny a svého majetku - a nezáleží na tom, jestli je ohrožuje člověk nebo zvíře. A zatímco v chráněných oblastech by měla být ochrana velkých šelem přísně vynucována, mimo tyto oblasti je v prvé řadě potřeba zajistit bezpečnost občanů naší země ajejich majetku, a až potom se zabývat morálními problémy spojenými s přítomností vlků.

Vlk obecný eurasijský je společenské zvíře, které v ekosystému zastává hned několik důležitých funkcí. Jeho hlavní kořistí jsou velcí kopytníci, kterým lov brání v přemnožení se, čímž by došlo k všestrannému narušení rovnováhy v přírodě. Vlci rovněž zajišťují kvalitu populace této zvěře, protože loví především slabé a nemocné kusy, čímž umožňují silným jedincům rozmnožovat se a přenášet kvalitní genetiku dál, zatímco nekvalitní geny jsou lovem potlačovány a likvidovány. Lovem nemocných zvířat a přiživováním se na mršinách vlci rovněž čistí ekosystém od přenašečů choroba nemocí ohrožující životaschpnost mnoha dalších organismů.
Mnoho civilizací (severoameričtí indiáni, japonci apod.) považovalo vlky za posvátné, mýtické tvory, které lze lovit pouze omezeně nebo vůbec. Představa vlka coby éterické bytosti chránící les a přírodu je v české republice až překvapivě rozšířená, ale bohužel, v praxi nefunguje a na těchto argumentech nelze stavět řešení problému vlčích útoků. Lidem se snadno říká "Vlci jsou krásní, vlci jsou silní, vlci k nám patří, vlci s námi žijí už dlouho, zabíjen dobytka přece není žádný problém", ale pokud nejste v kůži pastevců, kteří opakovaně přichází o dobytek, jen těžko si lze uvědomit problematiku a přijmout fakt, že je potřeba přehodnotit vztah vlků a lidí v české zemi.
Ano, vlk a člověk spolu v Evropě žili odnepaměti - a také odnepaměti jeden druhému konkurovali a jeden druhého poškozovali, pokud člověk nevymyslel způsob, jak to zarazit jednou provždy.

Snažit se o vyřešení problému tím, že vyhubíme vlky, je hned v několika ohledech špatné - 1) Vlci neznají státní hranici a mají-li možnost, znovu se k nám ze zahraničí vrátí. 2) Střílení vlků je nezákonné a představuje značný risk, neboť občané mohou zareagovat negativně. 3) Ať už střílení nebo hubení otrávenými návnadami, obojí je silně neekologické, bude mít negativní důsledky na ekosystém i zvířenu a také představuje významnou ekonomickou investici. Zkráceně řečeno - ničím takovým si nijak nepomůžeme. Vlci přichází a odchází přes hranice tak, jak se jim chce, dle mého názoru se s nimi musí bojovat více na zoologické úrovni, než na militaristické. Namísto střílení a hubení je potřeba vlky přesvědčit, aby nechali dobytek napokoji. A řešení je tak překvapivě snadné a ekologické...

V Jihoafrické republice řešili farmáři podobný problém - hovězí dobytek jim likvidovaly velké kočky - lvi, karakali, levharti a gepardi. Všechny tyto šelmy jsou chránněé a ohrožené a farmáři si toto uvědomují, proto ani oni nebyli nijak nadšeni z tho, že se kvůli ochraně dobytka musí střílet.
Záchranná stanice pro gepardy přišla s jednoduchým a ekologickým řešením, šetrným jak k prostředí, tak k dobytku, tak k šelmám - založila chovnou stanici anatolských pasteveckých psů a štěňata rozdala farmářům po okolí.
Výsledek: Ze stád hlídaných těmito psy se neztratil ani jeden kus za celou sezónu, namísto tří až pěti kusů každý týden. Je to pro to, že šelmy si na pastevecké psy nedovolí a nutí je to držet se od farmy dál a lovit divokou zvířenu - svou přirozenou kořist.

Pastevečtí psi jsou plemena šlechtěná speciálně pro ochranu dobytka. Psi jsou nejen velcí, vytrvalí a poměrně inteligentní, ale jejich mentalita je postavena na přirozené potřebě střežit přidělený dobytek, takže psy často neí potřeba ani speciálně cvičit. Nasazením psů coby ochránců stád mnohé ogranizace ochránců přírody řeší problémy mezi framáři a predátory po celém světě.
Šelmy se psů bojí a mají z nich respekt. Vlk na lovu se chce především nažrat, ale nevyplatí se mu kvůli kusu žvance riskovat život (má-li možnost obstarat si potravu jinde). Vlci často loví dobytek, protože jde o snadnější kořist, ale nic jim nebrání lovit divoká zvířata. Stáda ovcí a koz, u nichž je přítomen velký pes, vlky odpuzují a snaží se těmto pastvinám vyhnout. To dává naději jak farmářům, tak vlkům samotným.

Anatolský pastevecký pes
Je jedním z největších psích plemen vůbec, proto dovede odpudit i největší šelmy - medvědy, lvy apod. Vyznačuje se mohutnou tělesnou stavbou, ale také pracovitostí a chutí do ochrany stáda. Má-li dostatek práce, je to klidný a vyrovnaný pes. Coby domácí mazel nebývá vhodný, nemá-li dostatek rozptýlení a pohybu, protože byl šlechtěn k nikdy nekončícímu nasazení, kdy se o stádo stará 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Patří k inteligentnějším psím plemenům a lze jej vycvičit na spolehlivého hlídače, který budí respekt u všech tvorů.

zdroj: petsave.eu

Ochránci přírody v České republice jsou nadšení z přítomnosti vlků v přírodních rezervacích (např. CHKO Kokořínsko), kde navíc nemají přístup prostí lidé, takže vlk a člověk žijí vedle sebe, aniž by si konkurovali nebo překáželi. Podmínkou tohoto soužití je, že vlk a člověk nesmí jeden druhého ohrožovat - člověk nesmí vlky hubit, ale tak samo vlk nesmí ohrožovat člověka. Pro vlka je přirozené se člověku vyhýbat a napadá-li jej nebo jeho dobytek, poukazuje to buďto na nedostatek lovné zvířeny (Což v ČR rozhodně nehrozí), nebo na sníženou plachost vlků a zálibu v získávání snadné kořisti z našich pastvin.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Alka Alka | 3. srpna 2016 v 16:15 | Reagovat

A není to zbytečná starost? Ten vlk, co sem zabloudil, se nejspíš lidí bojí? Proto je chráněný, nebo ne?
A ochránit dobytek přece lze. Nebo ne?

2 RaTTvs. RaTTvs. | Web | 3. srpna 2016 v 20:36 | Reagovat

Pastevečtí psi by byli dobrý řešení, snad to napadne i ty, kterejch se to týká. Určitě lepší nápad než vlky střílet nebo podobný nesmysly.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama