"To je JEJICH odpad..."

17. srpna 2016 v 21:55 | správce |  Znečištění a recyklace
Na Facebooku se objevilo album fotografií, které zachycují poničenou přírodu, zdevastovaný ekosystém, znečištění, zohavená a týraná zvířata apod. Mezi nimi bylo i několik fotografií znečištěných řek, u kterých se pohybují lidé rasově zapadající do Asie. Domnívám se, že to jsou veletoky v Indii, Bangladéši a Jihovýchodní Asii. Ostatně, podívejte se sami:
Co mě však upoutalo, byly komentáře, které lidé pod tyto fotografie napsali. Drtivá většina z nich s naprostou jistotou prohlašuje, že je to práce oněch obyvatel, kteří tyto odpady údajně do řeky vypouští. Vybrala jsem malou ukázku, která, dle mého názoru, mluví za vše:Kdysi jsem byla téhož názoru. Domnívala jsem se, že si Indové znečišťují své vlastní řeky. Akorát jedna věc mi odjakživa vrtala hlavou - když v televizi běží záběry odpadu nahromaděného po proudu řeky někde uprostřed džungle, a opodál jsou lidské příbytky z bambusu a trávy, a z nich vylézají vyhublí, nazí domorodci, kteří neznají elektřinu ani město - jak můžou tito lidé produkovat takové množství igelitových sáčků, obalů od trvanlivých potravin, skleněných i plastových lahví, kovových a plechových předmětů, cigaret a oleje? Jak vůbec můžou takový odpad produkovat? Vždyť žijí stovky kilometrů od civilizace, na úrovni mladší doby kamenné - jak to může být jejich odpad?

O pár let se mi dostalo odpovědi, která mne velice rozrušila, sklíčila a ponížila. Evropa, jejíž vyspělé a zhýčkané obyvatelstvo produkuje tuny a tuny odpadu každým okamžikem, by musela platit nehorázné peníze za likvidaci odpadu, který není roztříděn a nelze jej recyklovat. Za spalování i skládky jsou poplatky, které se asi zdají Evropským politikům příliš vysoké. Proto se 99% tohoto odpadu, včetně vraků aut, lodí a jiných strojů, hromadně posílá do Indie a okolních zemí. A ty se nemohou prakticky nijak bránit, protože takto chudé, rozvojové země dostávají od Evropanů směšný peníz za to, že posluhují jako skládky, a hladovějící lid je na některých místech vskutku vděčný za pracovní místo coby rozebírače lodí (přičemž 1x denně jeden takový člověk na 1 lodi zahyne a 4 jsou těžce zraněni, neboť jsou za méně než minimální mzdu nuceni pracovat bez jakýchkoli ochranných oděvů a výbavy). A ostatní, na které se nedostalo, procházejí každý den smetiště, aby nalezli aspoň trochu potravy.

A důvod, proč se Evropa zachovala takto? Indie je od nás příliš daleko, než aby někoho zajímalo, jaké dopady na ni bude naše jednání mít. Evropany tato část světa přece absolutně nezajímá. Kdyby se odpad vozil do Velké Británie, do Skandinávie nebo do Ruska, to by byl poprask, ale chudá Indie nikoho z majetných, zhýčkaných Evropanů zajímat nebude. A proto se o tomto problému na veřejnosti vůbec nemluví.

Ti lidé na fotografiích (z nichž mnohé jsou pořízeny při povodních, což také zkresluje představu o znečištění, neboť únik odpadu do vody je v tomto případě nechtěný a řeka protéká ulicemi města a domovy stamilionů lidí), z velké části domorodci, jsou námi, Evropany, nuceni žít v podmínkách horších než pro zvířata a nejsou to o nic menší chudáci, než všechna ta zvířata, která na FB každý hrdinně oplakává, jsou to právě tak oběti NAŠÍ Evropské (České) lhostejnosti, ale prostý človíček z ČR ještě má tu drzost svalovat vinu na ně. Když jsem v nejrůznějších reportáží a vyprávění mé zeměpisářky, která procestovala tuto oblast, zjistila tuto hrůznou pravdu, nehorázně jsem se styděla. A žaludek se mi zvedá při pomyšlení na lidi, kteří si tu vedle mne žijí jak vepři v žitě, vyhazují každou blbost a třídit se 2/3 z nich nechce, ale hlavně, že za znečištěnou Indii mohou domorodci na Ganze a Brahmaputře. Samozřejmě, jek lépe se vyhnout odpovědnosti, než svalit svou vinu na někoho na druhém konci světa.

Až příště uvidíte podobné fotografie z Jižní Asie, berte na vědomí, že je to VÁŠ odpad a VAŠE odpovědnost za zdevastovaný ekosystém a trpící tvory. Příčinou těchto problémů je EVROPA se svou lhostejnou a sebestřednou mentalitou a jednáním. Ta konzerva tam v řece, to je ta, kterou jste před půlrokem vyhodili do koše tam u Lidlu za sídlištěm. Ta lahev - to je ta, co po Novém roce skončila v popelnici před panelákem, kde bydlíte. Kdesi daleko odtud teď kvůli ní hladoví tisíce NEVINNÝCH domorodých obyvatel řeky Gangy, kteří kvůli znečištění přišli o domov, o ryby, které jim byly jedinou obživou, jejich děti se musí koupat v oleji a odpadu a v oblastech bez jakékoliv lékařské pomoci lidé umírají na choroby, jako krysy v kanále, které jsme z nich udělali MY, a které jste z nich udělali VY.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Imaginární přítelkyně Imaginární přítelkyně | Web | 19. srpna 2016 v 22:47 | Reagovat

Wow, děkuji ti za tento článek. Tohle jsem nevěděla. A hádám, že asi nejsem jediná.

Doma odpad třídíme, na fakultě máme také barevné kontejnery, ale slyšela jsem i takové zvěsti, že nakonec popeláři stejně nasypou všechny popelnice do jednoho auta a nijak zvlášť to neřeší. Nevím, co je na tom pravdy, doufám, že ani drobek, ale v Evropě bych se takovým věcem nedivila...

2 higurashi-tym-cikady higurashi-tym-cikady | E-mail | Web | 20. srpna 2016 v 9:31 | Reagovat

[1]: Bohužel, někde (jistě ne všude) se odpad skutečně sváží jedním autem, ačkoli byl tříděn. Na dovolené na Slovensku pod Vysokými Tatrami jsem sama viděla, jak popelářské auto přijelo ke kontejnerům v kempu, které obsahovaly tříděný odpad, všechno nasypali do auta a odjeli.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama