Ask.fm - červen/červenec/srpen 2016

2. září 2016 v 14:16 | správce |  Ask.fm - odpovědi

Všechny tři letní měsíce byly shrnuty do jediného článku, neboť otázek není moc a nemělo by smysl uveřejňovat je jednu po druhé.Proč kukačka klade vajíčka do cizích hnízd a nekrmí svá mláďata sama?

Kukačka je pták s potravní specializací, což znamená, že se živí pouze určitou stravou. Kukačka je jediný pták v lesním ekosystému, který požírá "chlupaté housenky" motýlů. Žádný jiný pták se jimi neživí, protože by se jimi udusil, dospělá kukačka to však umí a je pro ekosystém velice důležitá, neboť je jediným predátorem těchto housenek, které by se jinak přemnožily a zpustošily rostlinstvo.
Avšak kukaččí holátka jsou ta požírání takových housenek moc malá a udusila by se jimi. Potřebují krmení jako ostatní ptáci (žížaly, hmyz atp.), jenže kukaččí matky nejsou schopny svým potomkům takovou stravu zajistit, není pro ně přirozené lovit jinou kořist než "chlupaté housenky". Proto kladou svá vajíčka do hnízd jiných ptáků, kteří krmí svá mláďata tak, jak potřebují. Je to jediný způsob, jak může kukačka zajistit svým potomkům potravu i budoucnost.


Proč už nepatří zajíci a králíci mezi hlodavce?

Zjistilo se, že zajícovci a hlodavci se vyvinuli ze dvou zcela odlišných prehistorických zvířat (zajícovci se dokonce vyvinuli spolu s koňmi). Kdysi se věřilo, že zajícovci jsou podřádem hlodavců, ale jsou zcela rozdílní už od třetihor.
První znak, kvůli kterému jsou zajícovci odlišitelní, je rozdílný chrup. Zajícovci mají jiný typ stoliček i hlodáků (u hlodavců je velký rozdíl v poměru velikosti horních a dolních hlodáků) a mají tzv. Podpůrné hlodáky za prvními hlodáky v horní čelisti, které žádný z hlodavců nemá, v podstatě něco jako "dvojky".
Obecně potom tvar kostry ukazuje spíše na předky koně - Eohippus-Hyracotherium, než na hlodavce. Zažívání a trávicí trakt jsou také jiné - zatímco většina hlodavců jsou všežravci (s výjimkou u morčat, činčil a některých dalších čeledí), zajícovci jsou specializovaní býložravci - striktní vegani živící se bezlepkově. Zajíc polní nepředstavuje pro pole se zralým obilím žádného škůdce, naopak na obilných a kukuřičných polích vysloveně hladoví a následkem moderního zemědělství ubývá.


Co si myslíš o tom, že v Americe zastřelili gorilu kvůli tomu, že do výběhu spadlo dítě? To ji nemohli uspat nebo chytit?

Jakkoliv je smrt gorilího samce trudná, jsem toho názoru, že pracovníci ZOO opravdu neměli na vybranou. Uspání zvířete za takových podmínek by bylo možno maximálně ve SCI-FI filmu, ale ne v realitě. Vzhledem ke komplikované odpovědi napíšu na toto téma článek...


Koho ve své činnosti považuješ za nepřítele číslo jedna?

Až na pár haterů a spamerů, kteří se tu a tam vyskytnou, žádného přímého nepřítele nemám.
Většina lidí si myslí, že tím, kdo mi oponuje a poškozuje nejvíc, je konzumní společnost a lidé, kteří o ekologii neví zhola nic. Ale ty bych za největší hrozbu nepovažovala - kdo nikdy neslyšel o ekologických problémech, ještě nutně nemusí být sebestředný a lhostejný konzum. Ve společnosti je spousta lidí, kteří jsou pouze neinformovaní - a když se dovědí o problému, zapojí se do jeho řešení.
Ale ani lidé, kteří ekologické problémy ignorují, nejsou ti největší "nepřátelé" - nejtěžším soupeřem jsou lidé, kteří si myslí, že dělají správné věci, ale ve skutečnosti páchají zločiny - "Ochránci zvířat", lidé páchající trestnou činnost ve jménu přírody, tzv. Ekoteroristé. 1) Jde-li skutečně o přesvědčené ekoteroristy, nelze jim vysvětlit, že touto cestou ničeho dobrého nedosáhnou a že jejich činnost ejn páchá větší a větší problémy. 2) Řada Ochránců zvířat ve skutečnosti zvířata rádi nemají a jsou jim ukradená, pouze se chtějí zviditelnit nějakým druhem vandalismu a demostrace, jde o nesebevědomé, sociálně slabší jedince, takže nic spoejného se skutečnou ochranou přírody nebo zvířat je tak jako tak neláká. 3) Člověk, který je schopen vloupat se do cizího objektu a zničit jej bez ohledu na to, jestli tak někoho poškodí ba přímo ohrozí na životě, je okolí nebezpečný a pakliže z přesvědčení nenávidí lidskou rasu (což se u ekoteroristů děje často), nelze vyloučit, že z vandalismu se stane žhářství, ozbrojená loupež nebo plánovaná vražda. Pak máme codočinění se skutečnými zločinci. 4) V neposlední řadě ekoteroristé maří snahy skutečných ochránců přírody o leší situaci zejména pro domácí zvířata - nikoho z nich nepotěší zpráva, že někdo se vloupal na kožešinovou farmu a otrávil všechna zvířata (která přitom mohla být legálně zachráněna), jen aby ukázal, jak jsou farmy špatné a jak "ony zabíjejí zvířata". Ekoterorismus je trestný čin a zaslouží, aby byl co nejpřísněji trestán.

Máte-li i vy nějaké dotazy nebo připomínky, neváhejte se obrátit an náš Ask.fm, kde se můžete zeptat nebo nám napsat zcela anonymně. :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama